Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Prostsze i skuteczniejsze postępowanie egzekucyjne
2007-09-11
Zapobieganie bezpodstawnemu przedłużaniu postępowania egzekucyjnego, informowanie komornika o stanie majątku w czasie nie dłuższym niż 7 dni, zawężenie możliwości złożenia skargi na działania komornika – to tylko kilka spośród najnowszych zmian w Kodeksie postępowania cywilnego.
11 września br. na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Zmiany usprawnią przebieg postępowania egzekucyjnego oraz zwiększą skuteczność egzekucji.
Projekt stanowi część projektu zmian w Kodeksie postępowania cywilnego w zakresie postępowania egzekucyjnego. Ograniczona zostanie przede wszystkim możliwość zaskarżenia czynności komornika i wprowadzony zostanie zamknięty katalog skarg na takie czynności. Skarga będzie składana bezpośrednio u komornika, a nie – jak dotychczas – w sądzie. To umożliwi przeciwdziałanie przedłużaniu w nieskończoność postępowań i zagwarantuje przyspieszenie (a tym samym obniżenie kosztów) postępowań egzekucyjnych.
Projekt zakłada możliwość uzyskiwania przez komorników informacji niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji według nowych zasad. Zmiana przepisów nakłada bowiem na dłużnika obowiązek informowania komornika o stanie majątku w ciągu 7 dni, a nie - jak dotychczas – na żądanie sądu.
Co istotne, spod egzekucji zostają wyłączone produkty lecznicze, wyroby medyczne i inne przedmioty lub urządzenia ratujące ludzkie życie, należące do dłużnika, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej. To samo dotyczy też przedmiotów służących wykonywaniu praktyk religijnych.
Projekt w sposób szczególnie zdecydowany traktuje osoby stosujące przemoc w rodzinie. Dzięki niemu możliwa będzie eksmisja takiej osoby - nawet bez konieczności zapewnienia jej pomieszczenia tymczasowego.
Ponadto, o licytacji z nieruchomości każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się w banalnie prosty sposób. Projekt zobowiązuje bowiem do publikowania ogłoszeń o licytacjach na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.