Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
ZATRZYMANIA W ZWIĄZKU ZE ŚLEDZTWEM W SPRAWIE TZW. MAFII PALIWOWEJ
2007-09-18
- Ilość wprowadzonego do obrotu przez mafię paliwową nielegalnego paliwa można porównać do ilości paliwa produkowanego przez małą rafinerię – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Ten proceder spowodował nie tylko wielomilionowe straty Skarbu Państwa, ale też straty dla setek tysięcy kierowców, którzy jeżdżąc na paliwie wątpliwej jakości uszkadzali silniki aut – dodał Minister.
Konferencja prasowa odbyła się w związku z zatrzymaniem przez krakowską policję i Centralne Biuro Śledcze, na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, trzynastu osób w związku ze śledztwem w sprawie mafii paliwowej. Prokuraturze i CBŚ udało się pozyskać świadka koronnego, co pozwoliło na zdemaskowanie sieci dystrybucji „blendowanego” paliwa. Wśród zarzutów, w tym o branie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstw na szkodę Skarbu Państwa, bardzo ważne są też zarzuty korupcyjne. Mafia paliwowa dysponowała bowiem ogromnymi środkami przeznaczonymi na łapówki.
Skala procederu jest ogromna. Od 1 listopada 2005 r. postawiono zarzuty aż 240 osobom i wydano 94 akty oskarżenia (w okresie od 31 października 2001 r. do roku 2005 było to odpowiednio 146 osób i 62 akty oskarżenia) . Podając te informacje, Minister odparł jednocześnie zarzuty Romana Giertycha, zarzucającego prokuraturze opieszałość w sprawach paliwowych. Intensywne postępowanie w sprawie mafii paliwowej jest prowadzone równolegle w kilku innych prokuraturach w Polsce. - Cały czas jest prowadzona konkretna, rzetelna praca prokuratorów. Dane liczbowe mówią same za siebie – stwierdził Minister Zbigniew Ziobro.
Ile stracił Skarb Państwa na działalności mafii paliwowej? Takie dane, z uwagi na olbrzymią skalę procederu są w trakcie szacowania. Wiadomo, że poprzez prywatną sieć dystrybucji paliw, od roku 2004 mafii paliwowej udało się wprowadzić do obrotu co najmniej 25 mln litrów paliwa.