Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Uniemożliwienie odbierania dzieci z powodu biedy – projekt przyjęty przez Radę Ministrów
21 grudnia 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Projekt zmierza do wskazania, że oddzielenie dziecka od rodzica powinno stanowić ostateczność i do wyeliminowania sytuacji, w których dzieci odbierane są rodzicom tylko i wyłącznie z powodu ubóstwa.
Zmiana ta jest realizacją jednej z obietnic złożonych w trakcie expose Premier Beaty Szydło. Projektowana zmiana poza doprecyzowaniem przepisu dotyczącego wykorzystania wszelkich form pomocy rodzinie wprowadza nowy przepis, który uniemożliwi odbieranie dzieci ich rodzicom jedynie z powodu ubóstwa, chyba że rodzice sami wnoszą wówczas o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej. Z posiadanych w resorcie danych wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r. liczba spraw, w których złe warunki ekonomiczne i bytowe rodziny były jedyną przyczyną orzeczeń o umieszczeniu małoletniego poza rodziną biologiczną wyniosła – 61.
- Państwo ma obowiązek pomagać i wspierać swoich obywateli, w tym w szczególności rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, a wszelka ingerencja państwa w autonomię życia rodziny powinna być ostatecznością stosowaną w sytuacjach, w których inne środki pomocy rodzinie okazały się być nieskuteczne – mówi Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Przyjęty przez rząd projekt, jest pierwszym krokiem, tak bardzo oczekiwanym przez wielu rodziców, którzy obawiają się rozłąki z dziećmi tylko z powodu ubóstwa. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny wynikających z jej konstytucyjnych praw.
Zespół do spraw ochrony autonomii rodziny i życia rodzinnego, pod kierownictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Patryka Jakiego, kontynuuje prace nad szeregiem kompleksowych rozwiązań legislacyjnych mających na celu ochronę dobra rodziny.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości