Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Ruszył II etap kampanii społecznej "Dziecko – świadek szczególnej troski"
2007-10-10
„Wysoki Sądzie – mam prawo się nie bać”

W konferencji wzięli udział Wiceministrowie Sprawiedliwości Beata Kempa i Andrzej Duda, Anna Maria Wesołowska – sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Monika Sajkowska – dyrektor Fundacji „Dzieci Niczyje”.
Konferencja została zorganizowana w związku z rozpoczynającym się właśnie drugim etapem kampanii społecznej „Dziecko – świadek szczególnej troski”, w którą włączyło się Ministerstwo Sprawiedliwości. Etap ten będzie realizowany pod hasłem „Wysoki sądzie – mam prawo się nie bać” (hasło wywoławcze poprzedniego etapu brzmiało: „Wysoki sądzie – boję się”). Najważniejsze założenia kampanii to ochrona praw dzieci – ofiar przestępstw uczestniczących w procedurach karnych oraz doskonalenie przesłuchiwania najmłodszych.
– Kampania wyraża zupełnie nowe podejście, które jest ukierunkowane na ochronę praw osoby pokrzywdzonej, a nie, jak do tej pory, ochronę praw przestępcy. O tym, że dotychczas – w myśl fałszywie pojętego humanizmu – gdzieś po drodze rozmywało się myślenie przede wszystkim w kategoriach ochrony praw ofiary, mówiono nawet na konferencjach Rady Europy – powiedział Wiceminister Andrzej Duda. – Wyjątkowa troska o to, by prawa ofiar i świadków przestępstwa były przestrzegane, odzwierciedla, w szerszym kontekście, założenia realizowanej właśnie w Polsce reformy wymiaru sprawiedliwości, jak również zmiany zachodzące w całej Europie – zapewnił Wiceminister Andrzej Duda.
- Przez wiele lat dzieci były przesłuchiwane jak osoby dorosłe. Z doświadczenia znam przypadki, kiedy kilkuletnie dziecko było przesłuchiwane nawet 11 razy! – powiedziała sędzia Anna Maria Wesołowska. – Najbardziej utkwiły mi w pamięci słowa małej dziewczynki, która po szóstym przesłuchaniu powiedziała: ‘Wysoki sądzie, mój ojciec wcale mnie nie gwałcił, dajcie mi już tylko święty spokój’ – mówiła wzburzona sędzia Anna Maria Wesołowska.
Monika Sajkowska z Fundacji „Dzieci Niczyje” wyszczególniła priorytetowe działania w ramach kampanii. Podkreśliła, że najważniejsze akcenty zostaną położone na popularyzację standardów przyjaznych pokoi przesłuchań zlokalizowanych w innych miejscach niż sądy i prokuratury (obecnie funkcjonuje ich już 190, jednak potrzeby są o wiele większe), zorganizowanie Banku Wyposażenia Pokoi Przesłuchań Dziecka, szkolenia dla placówek samorządowych i NGO’s, jak również szereg działań adresowanych z jednej strony do profesjonalistów: sędziów i prokuratorów, z drugiej: do dzieci i opiekunów. Minister Beata Kempa podkreśliła natomiast, że jednym z takich niezwykle istotnych działań, realizowanych w ramach nowo uruchomionego pilotażowego Programu na Rzecz Ofiar Przestępstw jest powołanie zupełnie nowej funkcji: opiekuna ofiary, na którego pomoc będzie mogło liczyć każde pokrzywdzone dziecko.