Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Udział społeczności lokalnej w wykonywaniu kary ograniczenia wolności – konferencja naukowa z udziałem wiceministra sprawiedliwości
- Ministerstwo Sprawiedliwości postrzega pracę na cele społeczne jako rzeczywistą i niezbędną w systemie prawa karnego alternatywę dla izolacji w zakładzie karnym, między innymi ze względu na swój potencjał w zakresie resocjalizacji – mówił wiceminister Wojciech Węgrzyn podczas otwarcia konferencji dotyczącej znaczenia samorządu lokalnego w readaptacji społecznej skazanych w zakresie organizacji prac na cele społeczne w świetle zmian legislacyjnych.
Dzisiejsza konferencja została zorganizowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Konferencja ma na celu promowanie sprawnego wykonywania kary ograniczenia wolności i korzyści, jakie może przynieść wypracowanie efektywnego modelu jej realizowania, w związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, ze szczególnym uwzględnieniem roli środowiska lokalnego w wykonywaniu kar i środków alternatywnych.
W trakcie konferencji Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn zaznaczył, że Ministerstwo Sprawiedliwości uznaje promowanie kar i środków alternatywnych wobec kary pozbawienia wolności za jedno ze swoich priorytetowych przedsięwzięć, co znajduje odzwierciedlenie w wielu jego działaniach i inicjatywach ustawodawczych.
- Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja przyczyni się do upowszechnienia wiedzy na temat sankcji alternatywnych oraz potencjalnych korzyści wynikających z ich stosowania, a w rezultacie do pogłębienia współpracy instytucji samorządowych z wymiarem sprawiedliwości, z pożytkiem dla lokalnych społeczności – zaznaczył wiceminister Wojciech Węgrzyn.
Konferencja była okazją do zintensyfikowania współpracy organów wymiaru sprawiedliwości z samorządem terytorialnym, wymiany dotychczasowych doświadczeń w zakresie organizowania wykonywania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej. W jej trakcie omówiono także dobre praktyki i rozwiązania w tym zakresie.
Ministerstwo Sprawiedliwości