Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Prawomocne skazania w latach 1946 – 2014
Jak polskie sądy skazywały na przestrzeżeni ostatnich 68 lat i jak w tym czasie kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce – to główne informacje zawarte w przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości unikatowej publikacji Prawomocne skazania osób dorosłych w latach 1946 – 2014. Jest to pierwsze opracowanie prezentujące dane statystyczne o osobach skazanych obejmujące tak długi okres czasu.
Publikacja przygotowana przez Wydział Statystycznej Informacji Zarządczej Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich MS została podzielona na trzy części, ze względu na obowiązujące w danym okresie przepisy karne. Część pierwsza obejmuje lata 1946 – 1969, czyli okres obowiązywania Kodeksu karnego z 1932 roku. Część druga zawiera dane od roku 1970 do 31 sierpnia 1998 r., kiedy moc prawną miał Kodeks karny z 1969 roku. Natomiast część trzecia uwzględnia przedział czasowy od 1 września 1998 r. do 2014 r., kiedy obowiązywał Kodeks karny z 1997 roku.
W każdej z trzech części zaprezentowano dane statystyczne dotyczące prawomocnych skazań osób dorosłych według rodzaju orzeczonej kary oraz według kwalifikacji prawnej Kodeksów karnych i ustaw szczególnych. Ponadto pokazano jak na przestrzeni lat kształtował się współczynnik przestępczości w Polsce.
Najstarsze zbiory będące w posiadaniu Ministerstwa Sprawiedliwości datowane są na rok 1946 i mimo, że dane te były zbierane od bardzo dawna, a w tym czasie wielokrotnie zmieniała się struktura organizacyjna resortu, to zakres danych był i jest jednolity. Obejmują one liczbę osób skazanych według kwalifikacji prawnej czynu, rodzaju i wymiaru orzeczonej kary, płci i wieku sprawców czynów, miejsca popełnienia przestępstwa w podziale na miasto, wieś, województwo, a także prezentują wiele innych korelacji.
Informacje prezentowane w niniejszej publikacji są jedynie częścią zbieranych, gromadzonych i przetwarzanych danych z tego zakresu. Część z nich jest publikowana na portalu internetowym – Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości http://isws.ms.gov.pl.