Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
12. Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw"
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń wziął dzisiaj udział w odbywającej się w dniach 19-20 października 2015 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 12. Ogólnopolskiej Konferencja „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw”. Jej organizatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundacja Dzieci Niczyje.
Tegoroczną Konferencję otworzył wykład inauguracyjny „Jak przesłuchiwać dziecko” wygłoszony przez prof. Thomasa Lyona z USA, który jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie przesłuchania małoletnich świadków. Uczestnicy Konferencji będą mogli wziąć udział w prowadzonych przez niego sesjach poświęconych metodzie 10 kroków w przesłuchaniu dziecka oraz przezwyciężaniu trudności w uzyskiwaniu zeznań małoletnich świadków.
- W trakcie Konferencji przewidziano prawie 30 sesji poświęconych, między innymi, pomocy dzieciom ofiarom przestępstw oraz technice przesłuchań małoletnich świadków. Mam nadzieję, że to co Państwo usłyszycie pomoże Wam w codziennej pracy związanej z zapewnieniem dzieciom uczestniczącym w procedurach prawnych bezpieczeństwa i komfortu – mówił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.
Tematem przewodnim Konferencji jest pomoc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania, a także ochrona praw dzieci, które uczestniczą w procedurach prawnych. „Jak przesłuchać dziecko z poszanowaniem jego praw”- to jeden z głównych tematów tegorocznej Konferencji. W jej trakcie krajowi i zagraniczni eksperci przedstawią modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne, dotyczące problemu krzywdzenia dzieci. Ponadto, zaprezentowane zostaną projekty i inicjatywy praktycznej pomocy dzieciom - ofiarom przestępstw i ich rodzinom oraz profesjonalne wydawnictwa dotyczące tej problematyki. Program Konferencji przewiduje m.in. sesje plenarne, wykłady i warsztaty w mniejszych grupach.
W trakcie Konferencji, Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń wręczył certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań Dzieci.
- Co roku dochodzi do ponad 7 tysięcy przesłuchań małoletnich świadków i chciałbym, by uruchomiona w kwietniu 2008 r. procedura certyfikowania pokoi przesłuchań była procesem ciągłym i by przyczyniała się do poprawy sytuacji małych świadków – podkreślił wręczając Certyfikaty Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń.
Tym samym, do dotychczasowych 86 miejsc przyjaznych przesłuchiwanym dzieciom dołączy kolejnych 25. Pokoje te zostały w roku 2015 uznane przez prawników Ministerstwa Sprawiedliwości oraz psychologów Fundacji Dzieci Niczyje za miejsca przyjazne i bezpieczne dla przesłuchiwanych dzieci, służące prawidłowemu gromadzeniu i zabezpieczaniu materiału dowodowego do toczących się przy udziale dzieci postępowań.
Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań otrzymali :
- Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich
- Sąd Rejonowy w Opocznie
- Sąd Okręgowy w Przemyślu
- Sąd Rejonowy w Bełchatowie
- Sąd Rejonowy w Tarnowie
- Sąd Rejonowy w Słupsku
- Sąd Okręgowy w Słupsku
- Sąd Rejonowy w Łańcucie
- Sąd Rejonowy w Kołobrzegu
- Sąd Rejonowy w Brzegu
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zabrzu
- Sąd Rejonowy w Zabrzu
- Sąd Okręgowy we Włocławku
- Sąd Rejonowy w Limanowej
- Sąd Rejonowy w Opolu
- Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu
- Sąd Rejonowy w Staszowie
- Komenda Powiatowa Policji Powiatu Łódzkiego Wschodniego
- Sąd Rejonowy w Trzciance
- Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto
- Sąd Rejonowy w Pile
- Sąd Rejonowy w Koszalinie
- Sąd Okręgowy w Koszalinie
- Dom Dziecka w Chełmnie
- Komenda Miejska Policji w Chełmie.
Po sesji plenarnej poświęconej wymiarowi sprawiedliwości przyjaznemu dziecku, przewidziano kilkanaście sesji równoległych, m.in.: „Metody przesłuchania dziecka”, „wysłuchanie dziecka w procedurze cywilnej”, „Cyberprzemoc”, „Przemoc rówieśnicza”, „dzieci ofiary seksturystyki” czy „Kontradyktoryjność procesu karnego a prawna ochrona dzieci”. Sesje równoległe skierowane są między innymi do sędziów, prokuratorów i biegłych psychologów, członków zespołów interdyscyplinarnych i osób pracujących z dziećmi ofiarami przemocy i wykorzystywania seksualnego.
Wśród zaproszonych wykładowców znajdują się eksperci zagraniczni m. in. ze Stanów Zjednoczonych i Islandii. Do tegorocznej edycji Konferencji zaproszonych zostało 600 uczestników (w tym 200 sędziów) a także prokuratorzy, adwokaci, policjanci, kuratorzy sądowi, biegli psycholodzy, naukowcy, pracownicy placówek pomocowych dla dzieci z całej Polski.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości