Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
23 sierpnia 2015 r. po raz kolejny obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W uroczystościach upamiętniających ofiary reżimów totalitarnych, które odbyły się w stolicy Estonii, Tallinie uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
Głównym punktem obchodów było złożenie wieńców pod Pomnikiem Wolności w Tallinie. Podczas konferencji naukowej dyskutowano o "Retrospektywie prawdy i sprawiedliwości" oraz "Odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne".
Wiceminister sprawiedliwości podczas wystąpienia podkreślił, że dyskusja na temat zbrodni popełnionych przez reżimy totalitarne toczy się od lat zarówno w poszczególnych krajach, jak i na forum międzynarodowym, o czym świadczą m.in. rezolucje Parlamentu Europejskiego, Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji oraz deklaracja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE z 1997 roku. - Głęboko wierzę, że w naszych krajach wolność jest wartością zakorzenioną tak silnie, że nie będziemy świadkami odrodzenia się totalitaryzmu – mówił wiceminister. Tym niemniej obserwowane przez nas zjawisko radykalizacji postaw i przekonań politycznych, przejawy nacjonalizmu i braku tolerancji części Europejczyków niepokoją i stanowią dodatkowe uzasadnienie dla kultywowania pamięci o ofiarach reżimów totalitarnych. Należy żywić nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się do ograniczenia tych niepokojących tendencji – zakończył Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.
Dzień 23 sierpnia został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 r. dla upamiętnienia ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienia demokracji i wzmocnienia pokoju i stabilizacji w Europie. Pierwsze obchody Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu miały miejsce 23 sierpnia 2011 r. w Warszawie, gdzie pod patronatem Polskiej Prezydencji podpisano „Deklarację Warszawską”. Jej sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania pamięci Europejczyków o zbrodniczych konsekwencjach działań reżimów totalitarnych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości