Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych (15-16 lipca 2015 r., Madryt)
Pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz oraz premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, w Madrycie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Wzięli w nich udział szefowie resortów z Polski i Hiszpanii, w tym, Minister Sprawiedliwości Borys Budka.
Dzisiaj (16 lipca 2015 r.) w obecności premierów zostało podpisane memorandum między resortami sprawiedliwości Polski i Hiszpanii o współpracy prawnej.
- Podpisane dzisiaj Porozumienie usprawni wymianę informacji prawnej oraz pozwoli na wymianę doświadczeń w zakresie informatyzacji wymiaru sprawiedliwości – powiedział Minister Sprawiedliwości Borys Budka.
W Porozumieniu, Ministerstwa Sprawiedliwości obu Państw zadeklarowały gotowość wspierania i rozwijania dwustronnej współpracy prawnej, poprzez:
- wymianę informacji o prawie i praktyce jego stosowania, w tym doświadczeń i dobrych praktyk z zakresu funkcjonowania organów wymiaru sprawiedliwości,
- wymianę informacji i doświadczeń z zakresu legislacji, w tym implementacji do prawa krajowego norm prawa europejskiego,
- wymianę informacji oraz współpracę odnośnie modernizacji wymiaru sprawiedliwości oraz technologii informatycznych i łączności na potrzeby wymiaru sprawiedliwości,
- wymianę doświadczeń w zakresie regulacji dotyczących zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej,
- intensyfikację współpracy odpowiednich jednostek kształcących kadry wymiaru sprawiedliwości,
- organizowanie programów, kursów szkoleniowych, seminariów i konferencji związanych ze sprawami pozostającymi we wspólnym zainteresowaniu obydwu Ministerstw z zakresu ram współpracy określonych w niniejszym Memorandum.
Tematem rozmów ministrów sprawiedliwości było m.in. utworzenie Urzędu Prokuratora Europejskiego oraz regulacje dotyczące tymczasowej pomocy prawnej. Projekt dyrektywy ws. tymczasowej obrony z urzędu dla podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniu karnym oraz obrony z urzędu w postępowaniu dotyczącym Europejskiego Nakazu Aresztowania jest ważny zarówno z polskiego, jak i unijnego punktu widzenia. Projekt ma zapewnić naszym obywatelom przebywającym za granicą, którzy z jakichś przyczyn wejdą w konflikt z prawem, by mieli zapewnione podstawowe gwarancje w prowadzonych postępowaniach.
Współpraca prawna w sprawach cywilnych i karnych pomiędzy polskimi oraz hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości odbywa się na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej.
Dotyczasowa współpraca pomiędzy resortami sprawiedliwości Polski i Hiszpanii opierała się na działaniach prowadzonych na eksperckim, wysokim merytorycznie poziomie - cieszę się z tego i jestem przekonany, że jest to droga determinującą sukces - zaznaczył minister sprawiedliwości Borys Budka.
Zasadą współpracy są bezpośrednie kontakty organów sądowych obu państw z pominięciem organów centralnych, tj. ministerstw sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera tę współpracę w ramach Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych oraz Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach karnych, m.in. podejmując interwencje w odniesieniu do indywidualnych spraw w zakresie doręczania dokumentów bądź przeprowadzania dowodów. Ewentualne zakłócenia w tym zakresie rozwiązywane są ponadto przy okazji regularnych spotkań osób wykonujących zadania tzw. punktów kontaktowych Sieci.
Ponadto, polska Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury z Krakowa współpracuje z Ośrodkiem Studiów Prawniczych przy Ministerstwie Sprawiedliwości w Madrycie, który kształci prokuratorów i urzędników wymiaru sprawiedliwości. W ramach tej współpracy organizowane są wyjazdy polskich sędziów na szkolenia zagraniczne do Hiszpanii. Hiszpańscy sędziowie i prokuratorzy uczestniczą w szkoleniach, konferencjach międzynarodowych i wymianach przygotowywanych przez krakowską szkołę.
Poprzednie konsultacje międzyrządowe z Hiszpanią odbyły się 23 czerwca 2014 r. w Gdańsku.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości