Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Europejskie poświadczenie spadkowe – jednolite przepisy dla obywateli UE
Wprowadzenie instytucji europejskiego prawa spadkowego – to główny cel projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw, przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości, który dzisiaj (9 czerwca 2015 r.) przyjęła Rada Ministrów.
Europejskie poświadczenie spadkowe to dokument, który ułatwi polskim obywatelom wykazywanie ich praw do spadku w innych państwach członkowskich UE. Wydawane na podobnych zasadach i według jednolitego wzoru europejskie poświadczenie spadkowe będzie skuteczne i wykonalne we wszystkich państwach członkowskich za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii. Dzięki nowym przepisom nie będzie potrzebne przeprowadzanie jakiegokolwiek dodatkowego postępowania o uznanie i wykonanie EPS ani ponoszenia związanych z tym kosztów.
EPS zostało przewidziane już w rozporządzeniu europejskim nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r., pozostawiając państwom członkowskim uzupełnienie jego regulacji. Na gruncie prawa polskiego włączono je do projektu nowelizacji ustawy Kodeks postępowania cywilnego i ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw.
W Polsce, kompetencje do wydawania europejskiego poświadczenia spadkowego będą miały sądy (z wyłączeniem możliwości wydawania orzeczeń w tym przedmiocie przez referendarzy sądowych) i notariusze (ich działania będą podlegały instancyjnej kontroli sądu). Sądowa i notarialna droga uzyskania europejskiego poświadczenia spadkowego mają funkcjonować jako równorzędne i niezależne od siebie tryby, których wybór będzie należał do zainteresowanych podmiotów.
Projekt reguluje organizację i przebieg postępowań dotyczących europejskiego poświadczenia spadkowego, w zakresie w jakim nie unormowano tego w powyższym rozporządzeniu. Nawiązują one do modelu już istniejących w prawie polskim procedur. W przypadku postępowania toczącego się przed sądem jako punkt odniesienia będzie to postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku i przedmiotu zapisu windykacyjnego, a w odniesieniu do postępowania prowadzonego przed notariuszem - postępowanie mające na celu wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia.
Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie 17 sierpnia 2015 r.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości