Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Informacja
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi działania systemu teleinformatycznego e-nominacje i stanowiskiem Krajowej Rady Sądownictwa z 29 maja 2015 r. w sprawie wadliwego działania systemu teleinformatycznego obsługującego zgłoszenia na wolne stanowiska sędziowskie, Minister Sprawiedliwości Borys Budka skierował do prof. dr hab. Romana Hausera Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa pismo, w którym wskazał, że na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Rady 21 maja 2015 r. ustalono potrzebę stałych i regularnych kontaktów przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa i sądów z Ministerstwem Sprawiedliwości w celu rozwiązywania problemów związanych z wykonywaniem zadań w systemie e-nominacje oraz usprawnienia pracy tego systemu. Kontakty te są realizowane zgodnie z uzgodnieniami.
Od początku funkcjonowania systemu e-nominacje jego użytkownicy mają zapewnioną pomoc w ramach trzech linii wsparcia.
Wsparcie techniczne i merytoryczne na pierwszej linii zapewnia Sekcja ds. Informatyzacji Sądownictwa z siedzibą w Łomży Oddziału Informatycznego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, która na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2014 r. wykonuje czynności związane ze wsparciem, wdrażaniem oraz testowaniem systemu informatycznego Workflow.
Drugą linię wsparcia stanowią: w zakresie technicznym wymieniona Sekcja Oddziału Informatycznego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, natomiast w zakresie merytorycznym Departament Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym m. in. sędziowie delegowani do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W ramach trzeciej linii wsparcia wykonawca systemu Maxto Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w Krakowie rozwiązuje zgłoszenia techniczne przekazane przez drugą linię.
Od dnia 1 października 2014 r. do dnia 12 maja 2015 r. zostały zarejestrowane 2252 zgłoszenia dotyczące systemu e-nominacje. 80% zgłoszeń zostało rozwiązanych przez pierwszą linię wsparcia, 99% z nich w czasie krótszym niż 30 minut.
Wyżej wskazana formuła obsługi zgłoszeń użytkowników systemu e-nominacje ma zastosowanie również do przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa wykonujących czynności w systemie. Sędziowie udzielający pomocy merytorycznej w ramach drugiej linii wsparcia mają ponadto stały kontakt z Kierownikiem Zespołu Spraw Osobowych Sędziów w Wydziale Organizacyjnym w Biurze Krajowej Rady Sądownictwa.
Sygnalizowane przez Krajową Radę Sądownictwa w jej stanowisku z dnia 29 maja 2015 r. problemy zaistniałe w postępowaniach dotyczących wolnych stanowisk sędziowskich w Sądach Rejonowych w Bytomiu, Katowice-Wschód w Katowicach, Katowice-Zachód w Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Tychach zostały zgłoszone do pierwszej linii wsparcia użytkowników systemu w dniu 27 maja 2015 r. i w tym samym dniu zostały usunięte.
W odniesieniu do drugiego z poruszonych w stanowisku Krajowej Rady Sądownictwa zagadnień wskazać należy, że system przewiduje możliwość zwrotu dokumentów w celu ich uzupełnienia również po posiedzeniu Rady. Przedstawiciel Rady wykonujący czynności w systemie otrzymał już wyjaśnienia w tym zakresie.
Postulowane powiadamianie użytkowników o zakresie zmian dokonanych po aktualizacji wersji systemu jest natomiast przewidziane do zrealizowania w ramach rozwoju systemu.
Krajowa Rada Sądownictwa stwierdza w swoim stanowisku, że aktualne funkcjonowanie systemu utrudnia proces nominacyjny, powoduje przewlekłość postępowania i wywołuje obawę pozbawienia Rady możliwości wykonywania konstytucyjnych obowiązków.
W związku z powyższym Minister Sprawiedliwości wskazał, że w pierwszym kwartale 2014 r., tj. przed wprowadzeniem systemu e-nominacje, postępowanie w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim od daty ukazania się obwieszczenia o wolnym stanowisku sędziowskim do daty wręczenia nominacji sędziowskiej trwało przeciętnie 420 dni.
Średni czas trwania postępowania obsługiwanego przez system e-nominacje liczony od daty wniesienia karty zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie do daty posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa i podjęcia uchwały zawierającej wnioski o powołanie osób do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego wynosi natomiast 120 dni.
Wyżej wskazane zarzuty oraz wyprowadzone na ich podstawie wnioski należy zatem uznać za zbyt daleko idące.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości