Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości Borys Budka na IV Kongresie „Obywatel Senior”
- Senior to wyjątkowy obywatel. Wyjątkowy ze względu na doświadczenie życiowe i wkład w budowanie Polski, w jakiej mamy teraz przywilej żyć. Dziękuję Wam za zaproszenie i cieszę się, że mogę uczestniczyć w spotkaniu – powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Borys Budka na IV Kongresie „Obywatel Senior”.
W trakcie Kongresu Minister Sprawiedliwości mówił o projekcie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa. Zaznaczył, że dzięki przyjętym przez rząd rozwiązaniom obywatele, w tym osoby powyżej 75. roku życia, będą mieć zapewniony równy dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym.
- Po konsultacjach, również ze środowiskami seniorów, stworzyliśmy kompleksowe rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Daliśmy podstawę dla uruchomienia ponad 1500 punktów pomocy prawnej, przygotujemy infolinię przekazującą informacje o prawie oraz stawiamy na efektywną edukację prawną, co dla tak aktywnego środowiska jak Wasze jest wyjątkowo ważne – podkreślił Minister Borys Budka.
Zgodnie z założeniami projektu na terenie całego kraju utworzonych zostanie 1524 punktów pomocy (minimum 2 w każdym powiecie), z których 50% będzie prowadzonych przez organizacje pozarządowe (NGO).
Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie).
Podczas Kongresu, który odbył się 17-18 maja 2015 w Parku Śląskim w Chorzowie debatowano o prawach osób starszych w rodzinie, społeczeństwie, o ich udziale w radach seniorów, podmiotowości, wychowaniu do starości. Kongres honorowym patronatem objęła prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości