Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

MS

„Pokrzywdzeni przestępstwem w Europie: przyszłość jest teraz” – konferencja z udziałem Podsekretarza Stanu

2015-05-15

Trwająca od 13 maja 2015 r. w Lizbonie Międzynarodowa Konferencja „Pokrzywdzeni przestępstwem w Europie: przyszłość jest teraz” umożliwia spotkanie ekspertów z całej Europy w celu wymiany poglądów na temat praw ofiar przestępstw, najlepszych praktyk związanych z wdrażaniem nowej Dyrektywy UE oraz nowatorskich sposobów świadczenia usług wsparcia ofiarom.

Wziął w niej udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn, który przedstawił realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości działania na rzecz poprawy i wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przestępstwem.

- Wspomnę chociażby o wchodzącej w życie w lipcu 2015 r. dużej nowelizacji kodyfikacji karnych, czy też uchwalonej niedawno ustawie o ochronie pokrzywdzonego i świadka – mówił w trakcie konferencji Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.

Oprócz inicjatyw legislacyjnych, resort sprawiedliwości podejmuje także liczne działania o charakterze organizacyjnym i praktycznym. - Przygotowujemy kampanię medialną współfinansowaną ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego, która ma zwracać uwagę na szczególne potrzeby osób pokrzywdzonych przestępstwem – zaznaczył wiceminister.

Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn przypomniał, że Ministerstwo Sprawiedliwości współpracuje z organizacjami pozarządowymi, także wspierając ich działania na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem ze środków finansowych Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Środki Funduszu nie pochodzą ze Skarbu Państwa, ale są to nawiązki i świadczenia pieniężne wpłacane przez skazanych na mocy orzeczeń sądowych. Dzięki temu, pokrzywdzeni i członkowie ich rodzin mogą w ponad 300 miejscach w Polsce, także w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, otrzymać bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, ale także wsparcie o charakterze materialnym.

- Obecnie, ważnym zadaniem, jakie przed nami stoi jest implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE z dnia 25.10.2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw – podkreślił Wojciech Węgrzyn.

Odbywające się w Lizbonie tegoroczne spotkanie jest 25 konferencją organizowaną przez Victim Support Europe. W roku ubiegłym, konferencja odbywała się w Warszawie, a jej współorganizatorem było Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ogólnopolski Związek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem „Subvenia Victima”.    

Victim Support Europe została założona w 1990 r. przez organizacje zajmujące się pomocą na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem. Victim Support Europe jest organizacją zrzeszającą 34 organizacje pozarządowe z 25 państw Unii Europejskiej.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych