Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Minister Cezary Grabarczyk oraz Pan Heiko Maas, Minister Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów RFN podpisali wspólną deklarację w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wziął udział w 13. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Warszawie.
Minister Cezary Grabarczyk oraz Pan Heiko Maas, Minister Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów RFN podpisali wspólną deklarację w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

2015-04-27

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wziął dzisiaj (27 kwietnia 2015 r.) udział w 13. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Warszawie.

W siedzibie resortu sprawiedliwości, Minister Cezary Grabarczyk oraz Pan Heiko Maas, Minister Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów RFN podpisali wspólną deklarację w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Podpisana deklaracja odnosi się do tematyki prawnokarnej dyskutowanej przez Ministrów.

W odniesieniu do ustanowienia Prokuratury Europejskiej, Ministrowie w deklaracji podkreślili, że prace nad rozporządzeniem Rady zmierzają w dobrym kierunku. Zwrócili także uwagę na kluczowe elementy funkcjonowania Prokuratury Europejskiej, wspólne dla Polski i Niemiec. W szczególności zaś na konieczność zachowania równowagi pomiędzy poziomem europejskim a krajowym pracy Prokuratury Europejskiej, a także potrzebę skonsolidowania koncepcji jurysdykcji dzielonej, w tym dostosowanie zakresu obowiązku sprawozdawczego do rodzaju i wagi sprawy.

Ministrowie wskazali na znaczenie wynegocjowanego na forum Rady UE projektu dyrektywy ws. tymczasowej pomocy prawnej, który będzie przedmiotem uzgodnień w trilogu pomiędzy Radą UE, Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską. Polska i Niemcy zwróciły uwagę przede wszystkim na potrzebę utrzymania ograniczonego zakresu dyrektywy do tymczasowej pomocy prawnej w pierwszej fazie postępowania karnego, konieczność zapewnienia niezbędnej elastyczności temu instrumentowi, a także potrzebę zagwarantowania dłuższego okresu na wdrożenie dyrektywy.

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wziął także udział w rozmowach plenarnych w Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

W Konsultacjach uczestniczyła większość członków Rady Ministrów obu państw. Odbywają się one od 1997 r. i stanowią główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym między oboma krajami.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych