Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wiceministrowie na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym (Katowice, 20-22 kwietnia 2015 r.)
Podsekretarze Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: Monika Zbrojewska oraz Wojciech Hajduk wzięli udział w VII Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W trakcie jego obrad debatowano między innymi o kwestiach praktycznej realizacji idei innowacyjności w europejskiej gospodarce oraz dylematach związanych z energetyką, reindustrializacją oraz polityką ochrony klimatu – obszarami, które pozostają ze sobą w ścisłych zależnościach.
Wiceministrowie z resortu sprawiedliwości wzięli udział w sesji „Przyjazne prawo dla biznesu”, której zakres tematyczny dotyczył:
- Prawa sprzyjającego przedsiębiorczości w Polsce? Deklaracje, rzeczywistość, ewolucja
- Zmian w przepisach prawa cywilnego, gospodarczego i karnego w 2015 roku
- Nowej procedury karnej. Czy interesy biznesu i menedżerów będą lepiej chronione?
- Informatyzacji wymiaru sprawiedliwości a sprawności jego funkcjonowania w sprawach gospodarczych
- Relacje Urząd Skarbowy – przedsiębiorca. Czas na zmiany
Podsekretarze Stanu mówili o działaniach podejmowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat przez resort sprawiedliwości. Mają one na celu, między innymi, zwalczanie nadmiernej przewlekłości postępowań i znaczące przyśpieszenie zarówno procesu karnego, jak i cywilnego.
Wśród kluczowych dokonań Ministerstwa wskazano na nową procedurę karną, nakierowaną w pierwszej kolejności na większą sprawność i efektywność postępowań karnych. W efekcie pozwoli ona uczestnikom obrotu gospodarczego na lepszą ochronę m.in w zakresie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Wiceminister Monika Zbrojewska zaznaczyła, że reforma Kodeksu postępowania karnego pozwoli usprawnić i przyspieszyć postępowania, poprzez stworzenie prawnych ram szerszego wykorzystania konsensualnych sposobów zakończenia postępowania karnego i w szerszym zakresie wykorzysta ideę sprawiedliwości naprawczej, także dzięki nowemu ujęciu instytucji mediacji.
Ministrowie wskazali także na kilka poważnych zmian w prawie cywilnym, które już obowiązują lub będą obowiązywać w bliskiej przyszłości. Odnieśli się do obowiązującego od 20 marca 2015 r. przepisu umożliwiającego m.in. pracodawcom posiadającym zdolność sądową i procesową, ale niemającym statusu osoby prawnej bądź przedsiębiorcy, udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom niebędącym radcami prawnymi. Rozwiązanie to pozwala pracodawcom zmniejszyć koszty związane z jego reprezentacją w sądzie.
Zaprezentowali także rozwiązania będące przedmiotem prac parlamentarnych, które przyspieszą i usprawnią postępowanie rozpoznawcze przed sądem i postępowanie egzekucyjne poprzez dalszą informatyzację postępowania cywilnego. Ministrowie podkreślili, że reforma postępowania karnego, czy szereg zmian w procesie cywilnym, mogą wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego oraz ich poczucie pewności prawa.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości