Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

eec_2015_nowe_logo.jpg

Wiceministrowie na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym (Katowice, 20-22 kwietnia 2015 r.)

2015-04-23

Podsekretarze Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: Monika Zbrojewska oraz Wojciech Hajduk wzięli udział w VII Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W trakcie jego obrad debatowano między innymi o kwestiach praktycznej realizacji idei innowacyjności w europejskiej gospodarce oraz dylematach związanych z energetyką, reindustrializacją oraz polityką ochrony klimatu – obszarami, które pozostają ze sobą w ścisłych zależnościach.

Wiceministrowie z resortu sprawiedliwości wzięli udział w sesji „Przyjazne prawo dla biznesu”, której zakres tematyczny dotyczył:

  • Prawa sprzyjającego przedsiębiorczości w Polsce? Deklaracje, rzeczywistość, ewolucja
  • Zmian w przepisach prawa cywilnego, gospodarczego i karnego w 2015 roku
  • Nowej procedury karnej. Czy interesy biznesu i menedżerów będą lepiej chronione?
  • Informatyzacji wymiaru sprawiedliwości a sprawności jego funkcjonowania w sprawach gospodarczych
  • Relacje Urząd Skarbowy – przedsiębiorca. Czas na zmiany

Podsekretarze Stanu mówili o działaniach podejmowanych na przestrzeni ostatnich kilku lat przez resort sprawiedliwości. Mają one na celu, między innymi, zwalczanie nadmiernej przewlekłości postępowań i znaczące przyśpieszenie zarówno procesu karnego, jak i cywilnego.

Wśród kluczowych dokonań Ministerstwa wskazano na nową procedurę karną, nakierowaną w pierwszej kolejności na większą sprawność i efektywność postępowań karnych. W efekcie pozwoli ona uczestnikom obrotu gospodarczego na lepszą ochronę m.in w zakresie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Wiceminister Monika Zbrojewska zaznaczyła, że reforma Kodeksu postępowania karnego pozwoli usprawnić i przyspieszyć postępowania, poprzez stworzenie prawnych ram szerszego wykorzystania konsensualnych sposobów zakończenia postępowania karnego i w szerszym zakresie wykorzysta ideę sprawiedliwości naprawczej, także dzięki nowemu ujęciu instytucji mediacji.

Ministrowie wskazali także na kilka poważnych zmian w prawie cywilnym, które już obowiązują lub będą obowiązywać w bliskiej przyszłości. Odnieśli się do obowiązującego od 20 marca 2015 r.  przepisu umożliwiającego m.in. pracodawcom posiadającym zdolność sądową i procesową, ale niemającym statusu osoby prawnej bądź przedsiębiorcy, udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom niebędącym radcami prawnymi. Rozwiązanie to pozwala pracodawcom zmniejszyć koszty związane z jego reprezentacją w sądzie.

Zaprezentowali także rozwiązania będące przedmiotem prac parlamentarnych, które przyspieszą i usprawnią postępowanie rozpoznawcze przed sądem i postępowanie egzekucyjne poprzez dalszą informatyzację postępowania cywilnego. Ministrowie podkreślili, że reforma postępowania karnego, czy szereg zmian w procesie cywilnym, mogą wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników obrotu gospodarczego oraz ich poczucie pewności prawa.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych