Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Cezary Grabarczyk na uroczystości otwarcia Perspektywy Finansowej 2014-2020
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wziął udział w uroczystości otwarcia Perspektywy Finansowej 2014-2020, która odbyła się 26 lutego br. w Centrum Nauki Kopernik.
Polska na lata 2014-2020 otrzymała 82,5 miliardów euro, czyli ok. 349 miliardów złotych z polityki spójności. Wsparcie funduszy europejskich obejmie te obszary, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki.
Podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano na temat wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w latach 2014-2020, a także realizacji celów rozwojowych Polski i Europy.
Istotną rolę w procesie wdrażania wsparcia z EFS w nowej perspektywie finansowej pełnić będzie Ministerstwo Sprawiedliwości, które obejmie funkcję Instytucji Pośredniczącej dla działania dotyczącego skutecznego wymiaru sprawiedliwości. Wartość przyznanego dofinansowania w obszarze wymiaru sprawiedliwości to ok. 230 mln zł.
Priorytetem w obszarze modernizacji przestrzeni sprawiedliwości jest poprawa dostępu i podniesienie efektywności wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i gospodarczych.
Środki finansowe z EFS przeznaczone zostaną m.in. na:
- szkolenia w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, finansami, informacją i komunikacją,
- świadczenia usług informatycznych, a także kontroli zarządczej oraz obsługi interesanta,
- szkolenia dotyczące stosowania systemu alternatywnego rozwiązywania sporów konsumenckich,
- szkolenia oraz studia podyplomowe z zakresu prawa gospodarczego, mediacji w sprawach gospodarczych, informatyki śledczej, ochrony konsumenta, zwalczania i zapobiegania przestępczości gospodarczej i skarbowej, prawa dotyczącego własności intelektualnej oraz prawa upadłościowego.
Ponadto w ramach wykorzystania tych środków planowane jest:
- utworzenie i rozwój centrów usług w zakresie zarządzania finansami i kadrami, zarządzania usługami oraz zarządzania informatyką w sądownictwie powszechnym,
- wdrożenie standardów i procedur obsługi interesanta w sądownictwie powszechnym oraz standardów i procedur biur podawczych w jednostkach organizacyjnych prokuratury,
- utworzenie i modernizacja centralnych rejestrów sądowych,
- wprowadzenie modelu zarządzania finansami jednostek organizacyjnych prokuratury opartego o budżetowanie procesów i rezultatów,
- opracowanie metodyki zarządzania określonymi kategoriami spraw celem wsparcia prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego,
- tworzenie Centrów Mediacji i Arbitrażu oraz standaryzacja działania już istniejących Centrów, a także utworzenie i wsparcie funkcjonowania platformy cyfrowej ds. alternatywnego rozwiązywania sporów konsumenckich oraz punktu kontaktowego ds. alternatywnego rozwiązywania sporów konsumenckich.
W komponencie centralnym przewidziano również środki na działania służby więziennej dot. kompleksowych działań na rzecz poprawy motywacji i zdolności do podjęcia zatrudnienia oraz funkcjonowania w społeczeństwie osób odbywających karę pozbawienia wolności, a także rozwój współpracy i partnerstwa w zakresie promocji zatrudniania tych osób. Szacowana wartość wsparcia w tym komponencie dla służby więziennej wynosi ok. 150 mln zł.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości