Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Konferencja „Indywidualna ocena służąca ustaleniu szczególnych potrzeb ofiar przestępstw w zakresie ochrony” z udziałem Podsekretarza Stanu
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj udział w Konferencji „Indywidualna ocena służąca ustaleniu szczególnych potrzeb ofiar przestępstw w zakresie ochrony”. Jej organizatorem jest Prokuratura Generalna we współpracy z rzecznikiem Praw Obywatelskich. Spotkanie odbyło się w siedzibie Prokuratury Generalnej.
- Dzisiejsza Konferencja poświęcona jest ocenie indywidualnych potrzeb pokrzywdzonego. Jest to temat, któremu także i Ministerstwo Sprawiedliwości poświęca dużo uwagi. Trwa właśnie kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Jest to inicjatywa, która w sposób szczególny pokazuje, że tylko współpraca i wspólne, interdyscyplinarne działanie na rzecz osób pokrzywdzonych może spowodować, że pomoc udzielana tej grupie osób będzie interdyscyplinarna, kompleksowa, a dzięki temu efektywna – mówił w jej trakcie wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości jest na etapie opracowywania narzędzia, które ma pomóc przy ocenie indywidualnych potrzeb osoby pokrzywdzonej. Jest to kolejny przykład na to, że tylko wspólne działania mogą przynieść oczekiwany efekt.
Powołana przez Ministra Sprawiedliwości Rada ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem podjęła się trudu opracowania kwestionariusza do oceny indywidualnych potrzeb osoby pokrzywdzonej. W najbliższym czasie zamierzamy przeprowadzić pilotaż tego narzędzia, aby sprawdzić jego przydatność w praktyce. Jedna wersja kwestionariusza przeznaczona będzie dla instytucji, – czyli w praktyce dla policji i prokuratury a druga wersja kwestionariusza dla organizacji pozarządowych.
W Konferencji udział wzięli przedstawiciele Prezydenta RP, Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania, Rzecznika Praw Dziecka, Komendanta Głównego Policji, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przedstawicieli nauki, sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy Policji oraz organizacji pozarządowych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości