Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości zainaugurował Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
- Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą liczyć na wsparcie państwa. Zaprosiliśmy do współpracy organizacje pozarządowe i liczne instytucje. Naszym celem jest popularyzacja informacji, że osoby pokrzywdzone przestępstwem nie są pozostawione bez pomocy - powiedział Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podczas konferencji inaugurującej Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który potrwa do 28 lutego br.
Minister Cezary Grabarczyk przypomniał, że organizowany co roku „Tydzień” ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Jego idea związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
W czasie tego tygodnia zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje i porady. Po pomoc można zgłaszać się do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Dyżury są pełnione od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00. Mają one charakter interdyscyplinarny dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wielu instytucji, w tym: Prokuratury Generalnej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Krajowej Rady Komorniczej czy Krajowej Rady Notarialnej.
- Warto dziś powiedzieć, że system pomocy ze strony państwa ulegnie rozszerzeniu. Właśnie zakończyliśmy prace nad projektem ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej. Został on w ubiegłym tygodniu skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To jeden z priorytetów rządu Pani Premier Ewy Kopacz - podkreślił Minister Cezary Grabarczyk.
Minister podkreślił, że w wyniku konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych do projektu ustawy został wprowadzony trzeci filar dotyczący edukacji prawnej społeczeństwa.
– Edukacja prawna będzie realizowana przy współpracy z organizacjami pozarządowymi. Otrzymają one również znacznie większy udział w świadczeniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Prawie 25% punktów pomocy prawnej będzie realizowana przy pomocy organizacji pozarządowych – powiedział Cezary Grabarczyk. Zaznaczył także, że po półtorej roku od wejścia tej ustawy w życie Minister Sprawiedliwości będzie mógł przeanalizować sytuację w kierunku poszerzenia udziału organizacji pozarządowych w świadczeniu pomocy prawnej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości