Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk na Kongresie Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk uczestniczył w otwarciu Kongresu Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego, który od 2 do 4 lutego 2015 roku będzie trwał w Warszawie. Kongres wieńczy kilkuletnią pracę instytucji publicznych i partnerów społecznych w ramach projektu „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”.
Minister Sprawiedliwości wraz z prezesem Instytutu Prawa i Społeczeństwa Łukaszem Bojarskim i Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wzięli udział w sesji otwierającej Kongres.
Projekt „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce” obejmował badania, wypracowanie modelowych rozwiązań systemowych we współpracy z różnymi środowiskami oraz upowszechnienie problematyki poradnictwa prawnego wśród samorządowców, prawników i działaczy organizacji pozarządowych.
Stworzenie systemowych rozwiązań dla poradnictwa ma bardzo duże znaczenie dla prowadzenia racjonalnej polityki społecznej, co wprost wiąże się z nowym okresem programowania środków unijnych. Kongres jest okazją do zapoznania się z bogatymi materiałami, doświadczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz dobrymi praktykami w prowadzeniu, wspieraniu i korzystaniu z poradnictwa.
W Kongresie biorą udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych świadczących poradnictwo, adwokatów i radców prawnych, uniwersyteckich poradni prawnych, biur porad obywatelskich.
Organizatorem Kongresu jest Instytut Prawa i Społeczeństwa. Do grupy jego współorganizatorów należą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Związek Biur Porad Obywatelskich oraz Instytut Spraw Publicznych.
Należy przypomnieć, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej, który został przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.
- Nie chcemy tworzyć rozbudowanego systemu instytucji. Chcemy, by system był możliwie najprostszy a większość środków przeznaczona była na udzielanie realnej pomocy prawnej – mówił Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.
System zakłada bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym osobom fizycznym, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy prawnej, czyli osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej. Wszystkim osobom fizycznym ustawa ma zagwarantować dostęp do informacji prawnej. Za pośrednictwem specjalnej infolinii obywatele dowiedzą się o tym, jakie akty prawne obowiązują oraz gdzie będzie można uzyskać pomoc prawną.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości