Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Cezary Grabarczyk na obchodach 10-lecia apelacji szczecińskiej
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk uczestniczyli dzisiaj (12 stycznia 2015 r.) w uroczystości poświęconej uczczeniu dziesiątej rocznicy utworzenia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.
Sąd Apelacyjny w Szczecinie obejmuje swoją właściwością sądy w okręgach Sądów Okręgowych: w Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie i Szczecinie.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. w ramach odtwarzania sądów rejonowych zlikwidowanych tzw. reformą małych sądów w apelacji szczecińskiej zostały przywrócone 2 sądy rejonowe: Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich w okręgu gorzowskim oraz Sąd Rejonowy w Choszcznie w okręgu szczecińskim.
1 lipca 2015 r. odtworzone zostaną koleje 4 sądy: Sąd Rejonowy w Sulęcinie (okręg gorzowski), Sąd Rejonowy w Sławnie (okręg koszaliński), Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim oraz Sąd Rejonowy w Łobzie (okręg szczeciński). Po tych zmianach organizacyjnych w apelacji szczecińskiej będą funkcjonowały trzy sądy okręgowe oraz 23 sądy rejonowe.
Historia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie po 1989 r., rozpoczęła się od powołania przez ówczesnego Ministra Sprawiedliwości Pełnomocnika Ministra do spraw utworzenia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Został nim pan sędzia Grzegorz Chojnowski, który swoją działalność rozpoczął od podjęcia starań u władz wojewódzkich i miejskich Szczecina o przydzielenie siedziby odpowiadającej potrzebom przyszłego sądu apelacyjnego.
- To była mądra decyzja moich poprzedników o utworzeniu Sądu Apelacyjnego w Szczecinie – mówił Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk. Szczególne podziękowania skierował dla Pana sędziego Grzegorza Chojnowskiego, który, jak zaznaczył Minister Sprawiedliwości, może być uważany za „ojca założyciela” apelacji szczecińskiej. Sędzia Chojnowski został też odznaczony przez Cezarego Grabarczyka okolicznościowym medalem.
Minister Sprawiedliwości złożył wyrazy podziękowania wszystkim sędziom Sądu Apelacyjnego w Szczecinie za codzienny wysiłek wkładany w działalność orzeczniczą, a także wszystkim pracownikom sądu, bez których jego bieżące funkcjonowanie nie byłoby możliwe.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości