Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Zmiany w zawodzie biegłego rewidenta
1 stycznia 2015 r. wchodzą w życie zawarte w II ustawie deregulacyjnej zmiany w ustawie z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym, zakładające częściową deregulację zawodu biegłego rewidenta.
Rozwiązania zawarte w ustawie umożliwiają zaliczenie części postępowania kwalifikacyjnego na podstawie ukończenia studiów wyższych. Uwzględniane będą również postępowania kwalifikacyjne przeprowadzone w innym państwie Unii Europejskiej.
Ponadto ustawa uelastycznia zasady odbywania praktyki i aplikacji przez umożliwienie łączenia różnych form jej odbywania oraz wprowadzenia dodatkowej ścieżki uzyskania zaliczenia na podstawie 15-letniego doświadczenia zawodowego w zakresie rachunkowości, prawa i finansów.
Ustawa liberalizuje system obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów (dopuszczenie możliwości samokształcenia zawodowego) i znosi zróżnicowanie uprawnień biegłych rewidentów uzależnione od formy prawnej wykonywania zawodu.
Proponowane rozwiązania obniżają warunki uzyskiwania dostępu do zawodu do minimalnych wymagań zawartych w Dyrektywie 2006/43/WE, która reguluje zasady wykonywania zawodu biegłego rewidenta na terenie Unii Europejskiej.
Do tej pory przyjęte zostały dwie transze deregulacji: uławiająca dostęp do 51 zawodów ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów oraz obejmująca 96 profesji ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów, który obejmuje 101 profesji, w tym rzecznika patentowego, maklera giełd towarowych i papierów wartościowych, tłumacza przysięgłego, czy zawody geologiczne i górnicze.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości