Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na naradzie z Prezesami Sądów Apelacyjnych
Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk, uczestniczył w corocznej naradzie Kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z Prezesami Sądów Apelacyjnych i Okręgowych.
Spotkanie odbyło się w dniach 15-17 grudnia 2014 r. w Popowie. Wzięli w niej udział Podsekretarze Stanu: Monika Zbrojewska, Wojciech Hajduk i Wojciech Węgrzyn oraz Waldemar Szmidt – Dyrektor Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości wraz z zastępcami.
Gościem narady był prof. Roman Hauser, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
Narada poświęcona była przede wszystkim omówieniu wyników działalności sądów powszechnych w 2014 r., wdrażaniu reformy procedury karnej, reorganizacji struktury sądów rejonowych oraz zmianom legislacyjnym w obszarze ustroju sądów powszechnych.
Minister Cezary Grabarczyk w wystąpieniu rozpoczynającym obrady wskazał na konieczność kontynuowania procesu modernizacji sądownictwa, zwłaszcza przez szersze zastosowanie w jego bieżącym funkcjonowaniu narzędzi informatycznych. Zaakcentował również potrzebę ograniczenia kognicji sądów, m.in. poprzez przekazanie niektórych kategorii spraw rozstrzyganych obecnie przez sędziów do kompetencji referendarzy sądowych. W tym kontekście zwrócił uwagę słuchaczy na możliwe rozwiązanie dotyczące spraw wykroczeniowych.
Podkreślił również, że działania na rzecz lepszego wymiaru sprawiedliwości wpisują się w program budowy sprawnego państwa oraz są odpowiedzią na związane z nim oczekiwanie, że polski wymiar sprawiedliwości będzie powszechnie postrzegany, jako sprawiedliwy i otwarty dla obywatela.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości