Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Konferencja „Rola rzecznika prasowego sądu w kształtowaniu dobrych relacji z mediami”
W siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa 4 grudnia 2014 r. odbyła się konferencja rzeczników prasowych sądów apelacyjnych i okręgowych. Podczas spotkania omówiono najważniejsze problemy w codziennej pracy rzeczników sądów.
- Obecnie sędziowie często uciekają od relacji z mediami, ale muszą nauczyć się postrzegać dziennikarzy nie jako przeciwników, a jako partnerów, którzy wesprą ich w budowaniu pozytywnego wizerunku sądownictwa – powiedział otwierający konferencję prof. Roman Hauser, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
Konferencja jest jednym z rezultatów prac Zespołu ds. Standardów Komunikacji w Sądach, w skład którego wchodzą przedstawiciele Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz członkowie Krajowej Rady Sądownictwa.
- Spotkanie pozwoli nam także na zebranie opinii o najlepszych rozwiązaniach dla biur prasowych sądów, które następnie znajdą się w opracowywanych przez Zespół standardach komunikacyjnych dla sądów – zaznaczył dr Adam Niedzielski, dyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Krajowa Rada Sądownictwa widzi możliwość realnych zmian w komunikacji sądów z mediami. Wykorzystujemy to, że mamy partnera do działania w Ministerstwie Sprawiedliwości – powiedział sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.
W konferencji wziął udział także insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Na przykładzie swojej instytucji pokazał jak budować i utrzymywać dobre relacje z dziennikarzami, jak działa sprawne biuro prasowe oraz jak komunikować się w kryzysie medialnym.
- Sądy zasługują na wyższe zaufanie niż to, które obecnie mają – zaznaczył insp. Sokołowski.
Obecni na konferencji rzecznicy prasowi sądów dyskutowali o barierach w swojej pracy. Poruszono także temat powołania „rzecznika prasowego sądownictwa” oraz stworzenia „medialnej grupy” sędziów chętnych do wypowiadania się w środkach masowego przekazu.
Organizatorzy konferencji przeprowadzili również anonimową ankietę, dotyczą warunków pracy rzeczników prasowych sądów.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości