Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wiceminister sprawiedliwości na konferencji naukowej
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podczas odbywającego się w Krakowie (4-5 grudnia 2014 r.) III Kongresu Prawa Medycznego wygłosił wykład na temat ograniczenia zdolności do czynności prawnych a prawami pacjenta w świetle rządowego projektu zmian prawa cywilnego.
- Przykładem styczności, na pozór bardzo odległych od siebie dziedzin, jakimi są prawo cywilne i medycyna jest opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje się w nim m.in. dostosowanie polskiego prawa do ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych – mówił wiceminister Wojciech Węgrzyn.
Podkreślił także, że w obowiązującym obecnie stanie prawnym orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu wiąże się z automatycznym ograniczeniem bądź też pozbawieniem takiej osoby zdolności do czynności prawnych, czyli w istocie możliwości samodzielnego kształtowania jej sytuacji prawnej. Dlatego też, projekt zmian odchodzi od tego modelu. Przyjmuje on, że zasadą jest istnienie pełnej zdolności do czynności prawnych osoby dorosłej i – jako wyjątki od niej – ograniczenie możliwości korzystania z tej zdolności, gdy jest to konieczne ze względu na stan osoby z zaburzeniami psychicznymi. Zakres tych ograniczeń ma być jednak ustalany w sposób indywidualny, z uwzględnieniem sytuacji konkretnej osoby.
Wiceminister sprawiedliwości wymienił również inne zmiany, które pojawią się wraz z przyjęciem nowelizacji. Jedna z nich dotyczy funkcji opieki i relacji pomiędzy opieką a zdolnością do czynności prawnych.
- Proponowane rozwiązania cechuje przede wszystkim znaczna elastyczność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb podopiecznego. Tym samym należy domniemywać, że w istocie stan zdrowia podopiecznego i możliwość jego rozeznania w tym zakresie będą miały istotny wpływ na zakres umocowania opiekuna. Z drugiej strony, nie ulega wątpliwości, że doniosłość kwestii związanych ze stanem zdrowia danej osoby wymagać będzie od sądu wnikliwego rozważenia zakresu współuczestniczenia w tym procesie przez opiekuna prawnego – zakończył Wojciech Węgrzyn.
Organizatorem III Kongresu Prawa Medycznego było Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości