Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
XI Trybunał do Spraw Przemocy wobec Kobiet
W ramach obchodów międzynarodowej Kampanii 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć, 3 grudnia 2014 r. w siedzibie Sądu Najwyższego odbyły się obrady XI Trybunału do Spraw Przemocy wobec Kobiet. Wzięła w nich udział m.in. Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny Anna Andrzejewska.
Organizatorem Trybunału jest Centrum Praw Kobiet. W obradach uczestniczyli przedstawiciele prokuratury, sądu, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli. Patronat nad Trybunałem objęła Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara.
Tegoroczny Trybunał poświęcony był najbardziej drastycznym przejawom przemocy w rodzinie. Rozmawiano na tematy związane z zabójstwami kobiet na tle przemocy i tym przypadkom, w których zagrożenie zabójstwem lub ciężkim uszkodzeniem ciała jest wysokie. Efektem debaty mają być propozycje zmian w prawie, które spowodują większą i skuteczniejszą ochronę kobiet. Uczestniczkami Trybunału są członkowie rodzin kobiet, które straciły życie na tle przemocy w rodzinie oraz kobiety, którym z trudem udało się uniknąć śmierci.
Pani Pełnomocnik Anna Andrzejewska uczestniczyła również w podsumowaniu i gali finałowej III edycji ogólnopolskiego konkursu „Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie”. Spotkanie to odbyło się w Sejmie w dniu 3 grudnia 2014 r.
Celem zorganizowanego już po raz trzeci konkursu jest wsparcie ofiar przemocy domowej, zachęcenie do aktywnego sprzeciwu wobec niej oraz przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie – nadal traktowanej w Polsce jako tabu. Osoby, które doświadczyły przemocy ze strony bliskich i poradziły sobie z problemem, zostały zaproszone do przedstawienia swojej historii na piśmie. Nadesłane prace oceniła kapituła konkursu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości