Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Zaprzysiężenie 62 nowych tłumaczy przysięgłych2014-11-26
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn przyjął ślubowanie od tłumaczy przysięgłych. Uroczystość odbyła się dzisiaj (26 listopada 2014 r.) w siedzibie resortu sprawiedliwości. Ślubowanie złożyły 62 nowe osoby, specjaliści zarówno z tak popularnych języków jak angielski, rosyjski czy niemiecki, oraz języków w Polsce mniej popularnych, jak wietnamski czy łotewski. - Pełnicie ważną rolę jako organy pomocnicze wymiaru sprawiedliwości. Posiadacie nie tylko doskonałą znajomość języka obcego, ale także umiejętność interpretacji prawa i poruszania się między systemami prawnymi różnych państw – powiedział podczas uroczystości ślubowania wiceminister Wojciech Węgrzyn. Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, specjalizującą się w przekładzie m.in. dokumentów procesowych, urzędowych i uwierzytelnianiu obcojęzycznych odpisów takich dokumentów. Posiada także uprawnienia do poświadczania tłumaczeń i odpisów wykonanych przez inne osoby. Aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego należy zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości. Osoby, które uzyskały uprawnienia tłumacza przysięgłego w innym niż Polska państwie Unii Europejskiej mogą starać się o uznanie kwalifikacji na mocy przepisów ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie na prowadzonej przez Ministra Sprawiedliwości liście tłumaczy przysięgłych figuruje ok. 10 tysięcy tłumaczy z 48 języków. Pomimo wysokiego poziomu trudności, jaki cechuje egzamin na tłumacza przysięgłego, chętnych do wykonywania tego zawodu nieustannie przybywa.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji |