Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wiceminister sprawiedliwości na konferencji poświęconej programom sprawiedliwości naprawczej
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj (22 października 2014 r.) udział w konferencji „Sprawiedliwość naprawcza w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw” organizowanej z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia i Tygodnia Mediacji.
Konferencja zorganizowana przez Prokuratora Generalnego we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich odbyła się w siedzibie Prokuratury Generalnej. Udział w niej wziął przedstawiciel Prezydenta RP, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz przedstawiciele nauki, sędziów, prokuratorów Policji i organizacji pozarządowych.
Tematy poruszane podczas konferencji dotyczą istotnych kwestii będących we właściwości Ministra Sprawiedliwości, który realizuje również zadania z zakresu upowszechniania mediacji.
W sobotę zakończył się, bowiem coroczny Tydzień Mediacji, podczas którego w całym kraju - sądach i prokuraturach, na komisariatach policji, w siedzibach organizacji pozarządowych i szkołach odbywały się dyżury mediatorów, a także spotkania, konferencje oraz seminaria poświęcone mediacji. Głównym celem tych działań była możliwość spotkania się z mediatorem i uzyskania informacji, co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści.
- Nie mam wątpliwości, że promocja mediacji ze strony państwa jest konieczna – powiedział w trakcie konferencji wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
Jako jej zalety wymienił odciążenie sądów, zmniejszenie kosztów wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim działania prowadzące do autentycznego wygaszenia konfliktu pomiędzy stronami.
Obecne regulacje dotyczące mediacji w procesie karnym nie są doskonałe, na co zwracają uwagę praktycy i teoretycy prawa. Obszerna nowelizacja przepisów Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego, która wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2015 roku dokonuje również istotnych zmian w postępowaniu mediacyjnym. Zmiany te mają z jednej strony ułatwić prowadzenie postępowania mediacyjnego, z drugiej gwarantować przestrzeganie zasad i standardów mediacyjnych.
W trakcie przemówienia wiceminister Wojciech Węgrzyn wspomniał o projekcie „Propagowanie alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów”, który jutro zostanie rozpoczęty.
Jego celem jest doprowadzenie do wzrostu świadomości prawnej społeczeństwa, co do istnienia alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz do wzrostu liczby spraw, w których takie metody będą wykorzystywane. Jednym z zadań będzie także realizacja wszechstronnego i pogłębionego badania opinii publicznej, które ma wskazać przyczyny tak niskiego zainteresowania mediacją w Polsce.
- Liczę na to, że diagnoza, która zostanie sporządzona, pomoże nam zbudować skuteczną, spójną i szeroko zakrojoną kampanię promocyjną mediacji na terenie całego kraju. Kampanię opracowaną ze specjalistami, wykorzystującą nowoczesne metody przekazu, dającą przez to szansę na efektywne przekazanie społeczeństwu informacji o mediacji – powiedział Podsekretarz Stanu.
Resort sprawiedliwości dużą wagę przywiązuje do podnoszenia świadomości i wiedzy o sprawiedliwości naprawczej wśród sędziów i prokuratorów. Dlatego w ramach projektu norweskiego planuje przeprowadzić jak najbardziej efektywne szkolenia sędziów i prokuratorów. To właśnie od ich decyzji zależy stopień wykorzystania sprawiedliwości naprawczej.
Wkrótce rozpoczną się także prace nad poradnikiem z zakresu edukacji prawnej dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w którym znajdą się informacje na temat mediacji – przedstawione w sposób atrakcyjny dla młodych ludzi.
Konferencja została zorganizowana przez Prokuratora Generalnego we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości