Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wiceminister sprawiedliwości na Krajowym Forum Jednolitego Rynku – SIMFO 2014 r.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął w dniu dzisiejszym (17 października 2014 r.) udział w Krajowym Forum Jednolitego Rynku – SMIFO 2014 r.
Wspomniane Forum współtworzy ewaluację polityki jednolitego rynku oraz odgrywa istotną rolę w monitorowaniu wdrożenia aktu o jednolitym rynku. Jego organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki wraz z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.
Czwarta edycja Forum będzie dotyczyła zagadnień regulacji zawodów, cyfrowego jednolitego rynku, praw własności intelektualnej oraz zamówień publicznych. Obejmie warsztaty oraz konferencje organizowane w 17 miastach europejskich. Na kwestii zawodów regulowanych skoncentrowany będzie cykl trzech spotkań: 17 października br. w Warszawie (warsztaty otwierające), następnie – w listopadzie w Berlinie oraz w styczniu 2015 r. w Atenach.
- Dzisiejsze spotkanie ma na celu podkreślenie innego z walorów ułatwienia dostępu do zawodów, a mianowicie zwiększenia mobilności pracowników i to nie tylko w wymiarze krajowym, ale również europejskim – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia Wiceminister Wojciech Węgrzyn. Dodał także, że proces deregulacji dostępu do zawodów jest zadaniem nie tylko o doniosłym znaczeniu dla gospodarki, ale również wielkim przedsięwzięciem legislacyjno – organizacyjnym. O jego skali świadczy fakt, że wymagało ono koordynacji współpracy 12 Ministrów i nowelizacji blisko siedemdziesięciu ustaw. Na potrzeby reformy deregulacyjnej prowadzono też rozbudowane oceny skutków regulacji. Skutkiem dotychczas przeprowadzonych działań jest opracowanie trzech projektów ustaw, z których dwie weszły już w życie, a trzecia jest obecnie procedowana w Sejmie. Łącznie, trzy transze deregulacji obejmują ułatwienia w 248 profesjach.
Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że cykl trzech spotkań poświęconych kwestii zawodów regulowanych, który rozpoczyna się w Polsce, może stanowić dobry prognostyk dla prowadzonej obecnie przez Komisję Europejską ewaluacji polityki jednolitego rynku w zakresie regulacji zawodów. - Cieszę się, że możemy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami – zakończył.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości