Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Seminarium „Przyjazne przesłuchiwanie szczególnych grup świadków w tym dzieci a nowe regulacje prawne – standardy i wyzwania”
Przyjazne przesłuchiwanie wrażliwych grup świadków, w tym dzieci - to temat dzisiejszego (9 października 2014 r.) spotkania sędziów z całego kraju z przedstawicielami resortu i Fundacji Dzieci Niczyje, które odbyło się w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Działania zmierzające do objęcia szczególną ochroną dzieci, które jako ofiary lub świadkowie przestępstw są wyjątkowo narażone na skutki wtórnej wiktymizacji, to jeden z priorytetów Ministerstwa Sprawiedliwości. Z tego też względu już w 2007 roku resort przystąpił do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci i zaangażował się w procedurę certyfikacji przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków.
Zapewnieniu bezpieczeństwa wrażliwym grupom pokrzywdzonych, w tym dzieciom i pokrzywdzonym przemocą seksualną ma służyć także przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie pokrzywdzonego i świadka w postępowaniu karnym.
Ponadto w związku z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przygotowania jednorazowego przesłuchania oraz warunków, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania takich przesłuchań, od 27 stycznia 2014 roku jednorazowym przesłuchaniem w przyjaznych pokojach chronieni są małoletni świadkowie do 18 roku życia, a także wszystkie ofiary przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości