Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Minister Sprawiedliwości na II Kongresie Kuratorskim
W dniach 25 - 26 września 2014 r. w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości odbywa się II Kongres Kuratorski „Kuratorzy sądowi w służbie społeczeństwu – efekty i oczekiwania”.
- Jestem przekonany, że kongres będzie wyjątkową okazją do refleksji nad stanem kurateli sądowej w Polsce oraz kierunkami jej rozwoju – powiedział otwierając spotkanie Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.
Minister podkreślił, że krąg zadań nałożonych przez ustawodawcę na kuratorów jest niezwykle szeroki i znajduje zakotwiczenie w bardzo wielu, niejednokrotnie przedmiotowo odległych od siebie, aktach prawnych. Należą do nich nie tylko obszerne kodyfikacje karne, cywilne i rodzinne, ale również ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich czy też ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Cezary Grabarczyk zaznaczył, że w ciągu 5 lat, jakie upłynęły od I Kongresu Kuratorskiego, w sytuacji kurateli zaszło wiele pozytywnych zmian, ale też wiele oczekiwań pozostaje wciąż aktualnych. Ujednolicenie procedur i metodologii pracy kuratorów dla dorosłych, aktywne zaangażowanie kuratorów do systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, nowelizacje kodeksu karnego wykonawczego oraz ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego – wszystko to niewątpliwie w znaczący sposób wpłynęło na zakres i sposób wykonywania przez kuratorów ich obowiązków.
U podstaw wszystkich tych zmian zawsze leżało dążenie do stworzenia jak najlepszych ram prawnych do skutecznej walki z przestępczością, a zwłaszcza z powrotnością do przestępstwa osób, które już raz weszły w konflikt z prawem. Świadom tego, że kuratorska służba sądowa stanowi jeden z filarów postępowania wykonawczego chcę podziękować wszystkim kuratorom sądowym w Polsce, w imieniu swoim i całego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, za ich codzienny trud i wysiłek wkładany w realizację nałożonych przez ustawodawcę zadań – zakończył minister Cezary Grabarczyk.
W konferencji uczestniczyła również Pani Anna Andrzejewska - Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny.
Podczas dwudniowego kongresu wśród poruszanych tematów znajdą się również zagadnienia dotyczące: roli kuratora sodowego w społeczeństwie obywatelskim i społecznościach lokalnych; stanie służby w świetle najnowszych badań; rozbieżności pomiędzy kreowanym obrazem służby a jego odbiorem społecznym; polityki karnej państwa; indywidualnej prognozy kryminologicznej; szacowania ryzyka; skuteczności podejmowanych oddziaływań; współpracy kuratora zawodowego wykonującego orzeczenia w sprawach karnych z sądem; pozycji kuratorskiej służby sądowej w systemie prawa karnego; odpowiedzialności nieletnich; ośrodków kuratorskich jako alternatywy dla izolacyjnych środków wychowawczych; samoobrony przed agresją podopiecznych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości