Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem oraz wsparcie świadków w postępowaniu karnym - konferencja otwierająca projekt
4 września 2014 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości odbyła się konferencja otwierająca projekt „Wzmacnianie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem oraz wsparcie świadków w postępowaniu karnym” realizowanym przez Ministerstwo z partnerem norweskim: Norweską Krajową Administracją Sądową, Norweskim Czerwonym Krzyżem, Sądem Okręgowym w Nedre Romerike.
- Norwegia jest pionierem we wspieraniu osób pokrzywdzonych przestępstwem, a właśnie wsparcie pokrzywdzonego i świadka jest kluczowym zagadnieniem naszego projektu - powiedział otwierając konferencję Pan Wojciech Węgrzyn - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Przez kolejne półtora roku eksperci z Polski i Norwegii będą wymieniać się doświadczeniami i razem pracować przy projekcie.
Projekt przewiduje działania na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem zwłaszcza pokrzywdzonych wrażliwych oraz występujących w postępowaniu karnym w charakterze świadków.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem:
- ogólnopolska kampania informacyjna dotycząca uprawnień przysługujących pokrzywdzonym,
- wsparcie psychologiczne i prawne udzielane pokrzywdzonym, przez wybrane podmioty, w miejscach, do których pokrzywdzeni trafiają w pierwszej kolejności (m.in. komisariaty policji, ośrodki pomocy społecznej)
- szkolenia dla osób, które zawodowo pracują z pokrzywdzonymi.
Planowany jest udział w szkoleniach sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych oraz osób na co dzień mających styczność z pokrzywdzonymi przestępstwem.
Część projektu dotycząca wsparcia świadków w postępowaniu karnym obejmowała będzie przeszkolenie pracowników Punktów Obsługi Interesanta w zakresie pomocy prawnej i faktycznej dla świadków w postępowaniu karnym.
Działaniem, które wpisuje się zarówno w część dotyczącą wzmocnienia pozycji pokrzywdzonych przestępstwem, jak i wsparcia świadków w postępowaniu karnym będzie utworzenie kolejnych 20 tzw. przyjaznych pokoi przesłuchań dla dzieci, w których przesłuchiwani są małoletni świadkowie, włącznie z małoletnimi pokrzywdzonymi. W Polsce obecnie funkcjonuje 76 przyjaznych pokoi przesłuchań, które otrzymały certyfikat Ministerstwa Sprawiedliwości i Fundacji Dzieci Niczyje.
W konferencji udział wzięli również reprezentanci Norweskiego Czerwonego Krzyża, Sądu Okręgowego w Nedre Romerike, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce oraz przedstawiciele: Prokuratury Generalnej, Komendy Głównej Policji, Krajowej Rady Kuratorów, Sądów Okręgowych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości