Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Oświadczenie
W związku z licznymi wypowiedziami medialnymi, sugerującymi związek projektowanej ustawy o oświadczeniach majątkowych ze sprawą karną prowadzoną przeciwko panu Sławomirowi Nowakowi, Ministerstwo Sprawiedliwości stanowczo oświadcza, że związek taki nie istnieje.
W projekcie tym celowo zamieszczono art. 53 o treści „Do oświadczeń majątkowych, których obowiązek złożenia powstał przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe”.
Przepis ten miał rozstrzygać ewentualne wątpliwości dotyczące zakresu obowiązku raportowania w składanych oświadczeniach.
Przepis ten jednocześnie jest zamieszczony w ustawie nowszej, więc nie można twierdzić, że na podstawie art. 4 Kodeksu karnego ustawa nowsza przewiduje łagodniejsze zasady wobec przysporzeń. Nowa ustawa różnicuje zasady przysporzeń w zależności od momentu złożenia oświadczenia i dla „starych” oświadczeń utrzymuje w dalszym ciągu próg 10 tyś zł.
Jeśli jednak praktycy, w tym prokuratorzy, uznają, że przepis ten może zostać poprawiony ze względu na odmienną interpretację to Minister Sprawiedliwości jest w pełni otwarty na zmiany. W chwili obecnej rozważany jest przepis, zgodnie z którym przysporzenia przed wejściem w życie ustawy muszą być raportowane, jeśli przekraczają 10 tyś zł.
Projekt ustawy, będący obecnie na stosunkowo wczesnym etapie legislacyjnym, został skierowany do konsultacji do ponad 100 instytucji, w tym do organizacji społecznych zajmujących się problematyką przejrzystości władzy i przestrzeganiem praw człowieka.
Sens szerokich konsultacji społecznych polega m.in. na uzyskaniu szerokiego wachlarza opinii, na uzyskaniu szansy na wyeliminowanie nieuniknionych w trakcie przygotowania projektu błędów i nieścisłości.
Próby wiązania projektu z konkretnym, jednostkowym przypadkiem są całkowicie pozbawione podstaw, są wręcz krzywdzące dla autorów projektu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości