Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk spotkał się z delegacją Rady Sądowej Republiki Słowenii.

Delegacja Rady Sądowej Republiki Słowenii z wizytą w Polsce

2014-07-14

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Hajduk spotkał się dzisiaj z delegacją Rady Sądowej Republiki Słowenii, która na zaproszenie Krajowej Rady Sądownictwa przebywa w Polsce z trzydniową wizytą studyjną (14-17 lipca 2014 r.). Rada Sądowa Słowenii jest organem centralnym odpowiedzialnym za regulację zawodu sędziego i składa się z 11 członków.

Stronę słoweńską reprezentowali: Janez Vlaj, Przewodniczący Rady Sądowej, Starszy Sędzia Sądu Najwyższego, Milan Petek, Członek Rady Sądowej, sędzia Sądu Okręgowego w Novej Goricy oraz Maja Jurak, Sekretarz Generalny Rady Sądowej, starszy sędzia. Ze strony Krajowej Rady Sądownictwa delegacji towarzyszyli dwaj członkowie Krajowej Rady Sądownictwa oraz pracownicy Wydziału Współpracy Międzynarodowej Biura KRS.

Podczas dzisiejszego spotkania w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości wymieniono doświadczenia dotyczące organizacji sądownictwa w Słowenii oraz umocowania i kompetencji Rady Sądowej Republiki Słowenii a także polskiej Krajowej Rady Sądownictwa.

Podstawą współpracy ze Słowenią są przepisy prawa Unii Europejskiej. W sprawach cywilnych, zasadą jest, że sądy państw członkowskich porozumiewają się bezpośrednio. Ministerstwo Sprawiedliwości udziela wsparcia dla tej współpracy w ramach Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych m.in. poprzez podejmowanie interwencji w konkretnych sprawach, w których występują problemy związane z wykonaniem wniosku. Ewentualne problemy są na bieżąco rozwiązywane przy okazji regularnych spotkań osób wykonujących zadania tzw. punktów kontaktowych Sieci.

Współpraca w sprawach karnych odbywa się bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi organami wymiaru sprawiedliwości (sądami, prokuraturami). Pomocy w rozwiązywaniu ewentualnych problemów w realizacji wniosków w indywidualnych sprawach udzielają prokuratorzy pełniący role tzw. punktów kontaktowych Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach karnych. W Polsce są to prokuratorzy w powszechnych jednostkach prokuratury oraz dwie osoby w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych