Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) publikuje raport z wizyty w Polsce
Europejski Komitet do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) opublikował w dniu dzisiejszym (25 czerwca) raport z wizyty w Polsce, która miała miejsce w dniach 5-17 czerwca 2013 r.
Komitet został utworzony na podstawie art. 1 Europejskiej konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu z 1987 r. Składa się on z przedstawicieli państw członkowskich Rady Europy, reprezentujących różne środowiska eksperckie. Organizuje wizytacje miejsc, w których przebywają osoby pozbawione wolności, m.in. aresztów śledczych, zakładów karnych, posterunków policji, domów pomocy społecznej, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, szpitali psychiatrycznych i aresztów w celu wydalenia. Delegacje CPT mają nieograniczony dostęp do miejsc odosobnienia i prawo do poruszania się wewnątrz nich bez ograniczeń. Rozmawiają indywidualnie z osobami pozbawionymi wolności i komunikują się swobodnie z każdym, kto może dostarczyć informacji.
Po każdej wizycie Komitet przygotowuje szczegółowy raport dotyczący danego państwa, zawierający m.in. zalecenia i uwagi w zakresie przestrzegania praw człowieka w wizytowanych jednostkach. Raport jest publikowany wraz z odpowiedzią Państwa na stronie internetowej CPT.
Podczas wizyty w Polsce delegacja Komitetu CPT skontrolowała m.in. Areszty Śledcze w Bydgoszczy, Warszawie - Grochowie i Szczecinie, Komendę Stołeczną Policji, Policyjne Izby Dziecka w Bydgoszczy i Lublinie, a także Izbę Wytrzeźwień w Warszawie.
Minister Sprawiedliwości wystąpił do Przewodniczącego CPT – zgodnie z art. 11 Europejskiej Konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu - o upublicznienie raportu wraz z odpowiedzią władz polskich.
W opublikowanym raporcie Komitet zwraca m.in. uwagę na problem dużego zaludnienia polskich jednostek penitencjarnych, konieczność zapobiegania i należytego karania przypadków niewłaściwego traktowania osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy Policji, a także odnosi się do kwestii kontaktów osób pozbawionych wolności ze światem zewnętrznym.
Odpowiedzi na zalecenia Komitetu zostały zawarte w stanowisku władz polskich, które zostało opublikowane wraz z raportem CPT.
Była to piąta wizyta Komitetu w Polsce. Poprzednie wizyty odbywały się w latach 1996, 2000, 2004 oraz 2009.