Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Odpowiedź na publikację prasową
W nawiązaniu do publikacji z dnia 26 marca 2014 r. Dziennik Gazeta Prawna uprzejmie informuję, że publikacja ta zawiera nieprawdziwe informacje.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że wymiana danych między systemami teleinformatycznych Krajowego Rejestru Sądowego i Krajowego Rejestru Karnego (w zakresie określonym w art. 18 § 2 Kodeksu spółek handlowych i art. 39 pkt 2 Kodeksu karnego) rozpoczęła się dniem 15 stycznia 2013 r. na mocy ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 1514).
Od tej daty funkcjonują dwa rodzaje komunikowania się między Krajowym Rejestrem Karnym a Krajowym Rejestrem Sądowym:
- Pierwszy z nich polega na weryfikacji danych osobowych przekazywanych do KRK przez KRS na etapie dokonywania wpisu podmiotu do rejestru bądź przy dokonywaniu zmian osobowych w składzie organów podmiotu wpisanego do KRS (art. 20a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz. U. z 2012 r., poz. 654 z późn. zm.).
- Drugi polega na informowaniu przez KRK z urzędu o skazaniu określonych osób już wpisanych w KRS w zakresie objętym treścią art. 18 § 2 k.s.h. oraz o orzeczeniu wobec tych osób środków karnych na podstawie art. 39 pkt 2 k.k. (art. 20a ust. 1 pkt 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym). W takiej sytuacji, właściwy dla siedziby podmiotu sąd rejestrowy otrzymuje informację, że dana osoba wpisana w składzie organów danej spółki została prawomocnie skazana. Wówczas sąd rejestrowy wszczyna postępowania bądź to na podstawie art. 12 ust. 3 lub art. 24 ust. 3 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym co nieuchronnie prowadzi do wykreślenia takiej osoby z KRS.
Nie polega zatem na prawdzie twierdzenie jakoby „już po dokonaniu wpisu nie podlegała weryfikacji kwestia, czy dana osoba ma nadal prawo pełnić określone funkcje we władzach spółki (…)”.
Podkreślenia wymaga, że systemy teleinformatyczne KRS i KRK weryfikują również osoby już wpisane do KRS pod kątem ich karalności od dnia 15 stycznia 2013 r. a nie jak błędnie wskazano w artykule weryfikacja ta będzie prowadzona dopiero od dnia 1 lipca br.
Wskazać ponadto należy, iż w uzupełnieniu mechanizmów opisanych powyżej, w odniesieniu do osób wpisanych do KRS przed dniem 15 stycznia 2013 r., Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz niektórych innych ustaw, przekazało sądom rejestrowym informacje, o których mowa w art. 21a pkt 1 i 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Od 1 stycznia 2014 r. analogiczne rozwiązania są realizowane w stosunku do osób podlegających wpisowi lub wpisanych jako członkowie organu zarządzającego lub organu kontroli lub nadzoru organizacji pożytku publicznego oraz osób podlegających wpisowi lub wpisanych jako członkowie zarządu lub rady nadzorczej spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (art. 21a pkt 3 i 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym).
Do dnia 30 czerwca 2014 r. Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego udzieli sądom rejestrowym informacji, o których mowa w art. 21a pkt 3 i 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, w odniesieniu do osób wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem 1 stycznia 2014r.
Stan faktyczny przedstawiony w artykule przykładowo może być wynikiem:
- nieprawomocnego skazania;
- nieprzekazania przez właściwy sąd informacji o prawomocnym skazaniu do KRK ;
- prowadzonego przez sąd rejestrowy postępowania, które wymaga wezwania podmiotu do zajęcia stanowiska w sprawie (art. 12 ust. 3 ustawy o KRS).
Ustalenie konkretnej przyczyny wymagałoby zbadania sprawy.
Rzecznik Prasowy
Ministra Sprawiedliwości