Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Themis_ue.jpg

Posiedzenie Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (Bruksela, 3-4 marca 2014 r.)

2014-03-04

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Królikowski wziął udział w posiedzeniu Rady Ministrów UE do Spraw Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która odbyła się w dniach 3-4 marca 2014 r. w Brukseli.

Podczas posiedzenia dotyczącego współpracy w obszarze wymiaru sprawiedliwości Rada obradowała m.in. nad projektem rozporządzenia w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej oraz projektem dyrektywy w sprawie praw procesowych dzieci.

Dyskusja nad projektowanym rozporządzeniem w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej toczyła się wokół trzech pytań zaproponowanych przez Prezydencję grecką. Pytania te odnosiły się do struktury przyszłego Urzędu, zakresu jego kompetencji, a także kwestii praw procesowych w postępowaniach prowadzonych przez Prokuraturę Europejską.

Polska podkreśliła, że Prokuratura Europejska powinna mieć strukturę kolegialną. Odnosząc się natomiast do kwestii kompetencji Prokuratury Europejskiej, której właściwość miałaby dotyczyć przestępstw na szkodę interesów finansowych UE, delegacja Polski zaznaczyła, że powinny to być kompetencje dzielone. Ponadto, Polska delegacja zauważyła, że wszelkie prawa procesowe obowiązujące na gruncie prawa UE muszą być zagwarantowane także w postępowaniach prowadzonych przez Prokuraturę Europejską.

Z kolei w toku dyskusji nad projektem dyrektywy w sprawie praw procesowych dzieci poruszane były przede wszystkim następujące kwestie: zakres dyrektywy, możliwość zrzeczenia się przez dzieci podejrzane lub oskarżone prawa do obrońcy, a także kwestia ochrony prawa do prywatności.

Głównym celem projektowanego instrumentu jest stworzenie wspólnych standardów minimalnych w zakresie praw dzieci, które występują w roli podejrzanego lub oskarżonego w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu w przedmiocie wykonania europejskich nakazów aresztowania zgodnie z decyzją ramową Rady 2002/584/WSiSW.

Projekt przewiduje następujące uprawnienia do:

  • informacji o przysługujących prawach,
  • obligatoryjnego obrońcy,
  • indywidualnej oceny (wywiad środowiskowy),
  • badania medycznego,
  • obecności na rozprawie, w tym również obecności rodziców,
  • wolności,
  • szczególnego traktowania w trakcie pozbawienia wolności,
  • ochrony prywatności,
  • pomocy prawnej przyznawanej z urzędu.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych