Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Uczestnicy konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podsumowującej realizację programu „Razem bezpieczniej”.
Uczestnicy konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podsumowującej realizację programu „Razem bezpieczniej”.

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny na konferencji „Razem bezpieczniej”

2014-03-04

Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny – Anna Andrzejewska 4 marca 2014 r. wzięła udział w konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podsumowującej realizację programu „Razem bezpieczniej”. Podczas spotkania wymieniano opinie i poglądy na temat zadań przewidzianych programem oraz na zaprezentowano osiągnięcia i starania podjęte w 2013 roku.

Do działań podejmowanych bezpośrednio przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach programu „Razem bezpieczniej” zaliczyć można przede wszystkim zorganizowanie, wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki, dla wychowanków 20 zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, w ramach programu Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”, czwartej już edycji zajęć edukacyjno – sportowych. Finał zawodów odbył się 17 grudnia 2013 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i wzięło w nim udział blisko 100 osób - wychowanków i kadry zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Podkreślić należy, że program realizowany jest od sierpnia 2009 r. i biorą w nim udział wszystkie zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich. Do głównych zadań Programu należy zredukowanie poziomu agresji i patologii społecznych wśród młodych ludzi poprzez stworzenie możliwości udziału w różnych formach aktywności fizycznej.

Kolejnym realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości przedsięwzięciem w ramach programu „Razem bezpieczniej” był współfinansowany ze środków unijnych projekt „Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich”. Wychowankowie zdobywają kwalifikacje zawodowe w wielu poszukiwanych na rynku pracy zawodach. Działania te mają przygotować ich do opuszczenia placówki, zwiększyć szanse w znalezieniu zatrudnienia po opuszczeniu placówki i spowodować ograniczenie powrotu na drogę przestępstwa.

Oprócz odziaływań skierowanych bezpośrednio na wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich niezmiernie ważnym zadaniem realizowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest kształtowanie odpowiedniego, pozbawionego uprzedzeń i negatywnych emocji, wizerunku nieletnich opuszczających placówki nadzorowane przez resort sprawiedliwości. Służył temu przede wszystkim projekt „Poprawa wizerunku i odbioru społecznego młodzieży z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich”. Cele projektu starano się realizować głównie poprzez organizację imprez sportowych, praktyk zawodowych, konkursów i pokazów, kampanii medialnej, opieki psychologicznej i szkoleń. W 2013 r. przeprowadzono 32 szkolenia z zakresu kompetencji społecznych, których tematyka obejmowała m.in. asertywność, savoir vivre, etykę w biznesie – w ramach których przeszkolono ponad 380 osób. Zorganizowano też konkurs artystyczny w konwencji „zmieniam świat, zmieniam siebie”. W konkursie tym wzięło udział ponad 260 osób.

Wyrazem troski o odpowiednie przygotowanie nieletnich po opuszczeniu placówek do życia w społeczeństwie otwartym jest inicjowanie i monitorowanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości programów dotyczących readaptacji wychowanków umieszczonych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, tj. przywrócenia do życia w społeczeństwie i ograniczenie powrotności na drogę przestępstwa.

Innymi działaniami, które wpływają na zapobieganie przestępczości i przeciwdziałają patologiom społecznym, są działania podejmowane przez zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich w ramach procesu resocjalizacji. Należą do nich zwłaszcza te, które mają uwrażliwić nieletnich na krzywdę, pokazać prawidłowe wzorce życia w społeczeństwie, wyrobić pożądane cechy charakteru i skorygować zachowania nieprawidłowe, te które stały się przyczyną umieszczenia nieletnich w tego typu placówkach. Szereg z nich dotyczy propagowania właściwych postaw społecznych, przede wszystkim dotyczących społecznych norm zachowań oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania.

Na zakończenie chce zapewnić Państwa, że Ministerstwo Sprawiedliwości samodzielnie, a także współdziałając z innymi resortami oraz podmiotami zewnętrznymi będzie kontynuować działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa oraz efektywnej readaptacji społecznej wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych