Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Działania ONZ na rzecz ochrony dziecka przed przemocą
W dniach 18-21 lutego 2014r. w Bangkoku odbyło się spotkanie Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. zapobiegania przemocy wobec dzieci.
Polskę reprezentował przedstawiciel Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości. Spotkanie zostało zwołane przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestępczości i Narkotyków we współpracy z UNICEF i Specjalnym Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci.
Zakończyło się ono opracowaniem projektu modelowych strategii i praktycznych środków mających na celu eliminację przemocy wobec dzieci w obszarze zapobiegania przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. Między innymi eksperci opowiedzieli się za:
- wprowadzeniem do ustawodawstw krajowych minimalnego wieku odpowiedzialności karnej dzieci,
- uznaniem, że przemoc wobec dziecka jest zawsze aktem przestępczym o najwyższym stopniu społecznej szkodliwości, który wymaga zastosowania odpowiednich do ciężkiej wagi tego przestępstwa kar.
Eksperci położyli nacisk na:
- stosowanie środków wychowawczych,
- stosowanie mechanizmów i programów sprawiedliwości naprawczej i stosowania środków alternatywnych wobec procesów sądowych, w które angażowane są dzieci, oraz
- stosowanie kar związanych z pozbawieniem wolności, jako środków ostatniego rodzaju.
Opracowany przez ekspertów projekt będzie przekazany do rozważenia przez Komisję ds. Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości podczas jej 23. sesji w maju 2014 r.
Dokument nie będzie miał charakteru wiążącego, może jednak być wykorzystany do opracowania traktatu międzynarodowego.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości