Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

IMG_0031.JPG

„Prawa ofiar przestępstw” – konferencja z udziałem wiceministra sprawiedliwości.

2014-02-24

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj udział w konferencji „Prawa ofiar przestępstw”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego.

Konferencja była poświęcona włączeniu do polskiego systemu prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw, którą państwa członkowskie mają włączyć do krajowych systemów prawnych do dnia 16 listopada 2015 r. Organizatorem konferencji jest Prokuratura Generalna wspólnie z Prezesem Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Podczas swojego wystąpienia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości mówił o rozpoczynającym się właśnie dzisiaj (24 lutego 2014 r.), a trwającym do soboty (1 marca 2014 r.) „Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

- Nasza coroczna inicjatywa - ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Nie oznacza to, że przez pozostałą część roku mamy zapominać o potrzebach osób pokrzywdzonych, ale ten czas ma na celu zwrócenie uwagi i przypomnienie, że osoby pokrzywdzone mają swoje prawa i są lub mogą być wśród nas – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie podejmować kolejne działania i inicjatywy na rzecz poprawy i wzmocnienia sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, także wykorzystując środki pozabudżetowe. W najbliższym czasie rozpocznie realizację projektu Wzmocnienie pozycji pokrzywdzonych przestępstwem oraz wsparcie świadków w postępowaniu karnym w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz zadanie związane z implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE z 25 października 2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw.

Podczas konferencji wiceminister Wojciech Węgrzyn wspomniał także o możliwości korzystania przez osoby pokrzywdzone przestępstwem z różnego rodzaju form pomocy świadczonych przez organizacje pozarządowe, a finansowane z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w części dotyczącej pokrzywdzonych.

Fundusz funkcjonuje od 2 stycznia 2012 r., a tryb udzielania pomocy, szczegółowe zadania, a także wykorzystania i rozliczania środków Funduszu określa zmienione niedawno Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lutego 2014 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Środki Funduszu mogą otrzymać podmioty, które działają na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem, a których oferta zostanie pozytywnie oceniona w wyniku otwartego konkursu ofert. W dniu 21 lutego 2014 r. został ogłoszony kolejny, VI konkurs ofert, a termin ich składania mija w dniu 14 marca 2014 r.

Przypomnijmy, że w dniach 24 lutego – 1 marca 2014 r. zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10: 00 do 18: 00 oraz w sobotę w godzinach od 10: 00 do 13:00.

Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” Partnerów (Prokuratury Generalnej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Komendy Głównej Policji, Krajowej Rady Kuratorów, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Krajowej Rady Notarialnej, Komendy Głównej Straży Granicznej i Krajowej Rady Komorniczej) dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.

Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące dyżurów, z podziałem na poszczególne województwa, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl;) a także na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl. 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych