Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Pałac Wilsona w Genewie

Posiedzenie Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD)

2014-02-20

W dniach 10-11 lutego 2014 r. w Genewie odbyło się posiedzenie Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD) poświęcone rozpatrzeniu XX i XXI Sprawozdania Polski z realizacji postanowień Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.

W skład delegacji polskiej, której przewodniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Pan Piotr Stachańczyk, weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Dyskusja członków delegacji z Komitetem toczyła się wokół kilku grup zagadnień:

  1. poprawa sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce,
  2. zwiększanie świadomości problematyki dyskryminacji w społeczeństwie oraz w grupach zawodowych, które zajmują się zapobieganiem i zwalczaniem przestępstw z nienawiści (policjantów, prokuratorów, sędziów), 
  3. problematyka zjawiska handlu ludźmi,
  4. problem rasizmu w sporcie i działania podejmowane w celu jego zwalczania,
  5. przykłady bezpośredniego stosowania międzynarodowych instrumentów z zakresu ochrony praw człowieka przez polskie sądy,
  6. działalność Rzecznika Praw Obywatelskich, jako organu ds. równego traktowania.

Członkowie Komitetu zadawali także inne pytania, w tym m.in. dotyczące możliwości dochodzenia odszkodowań za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie przed polskimi sądami przez cudzoziemców, funkcjonowania skrajnie prawicowych ugrupowań w przestrzeni publicznej w Polsce oraz monitorowania rezultatów szkoleń z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji dla funkcjonariuszy policji przez niezależne podmioty. 

Po zakończeniu obrony sprawozdania Komitet przystąpił do opracowywania rekomendacji dla Polski. Rekomendacje powinny zostać przedstawione w ciągu miesiąca po zakończeniu obrony sprawozdania. Zostaną one udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.  

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych