Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Posiedzenie Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD)
W dniach 10-11 lutego 2014 r. w Genewie odbyło się posiedzenie Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej (CERD) poświęcone rozpatrzeniu XX i XXI Sprawozdania Polski z realizacji postanowień Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej.
W skład delegacji polskiej, której przewodniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Pan Piotr Stachańczyk, weszli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Dyskusja członków delegacji z Komitetem toczyła się wokół kilku grup zagadnień:
- poprawa sytuacji mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce,
- zwiększanie świadomości problematyki dyskryminacji w społeczeństwie oraz w grupach zawodowych, które zajmują się zapobieganiem i zwalczaniem przestępstw z nienawiści (policjantów, prokuratorów, sędziów),
- problematyka zjawiska handlu ludźmi,
- problem rasizmu w sporcie i działania podejmowane w celu jego zwalczania,
- przykłady bezpośredniego stosowania międzynarodowych instrumentów z zakresu ochrony praw człowieka przez polskie sądy,
- działalność Rzecznika Praw Obywatelskich, jako organu ds. równego traktowania.
Członkowie Komitetu zadawali także inne pytania, w tym m.in. dotyczące możliwości dochodzenia odszkodowań za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie przed polskimi sądami przez cudzoziemców, funkcjonowania skrajnie prawicowych ugrupowań w przestrzeni publicznej w Polsce oraz monitorowania rezultatów szkoleń z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji dla funkcjonariuszy policji przez niezależne podmioty.
Po zakończeniu obrony sprawozdania Komitet przystąpił do opracowywania rekomendacji dla Polski. Rekomendacje powinny zostać przedstawione w ciągu miesiąca po zakończeniu obrony sprawozdania. Zostaną one udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości