Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Debata na temat pozwów zbiorowych
W dniu 16 stycznia 2014 r. w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się debata „Pozwy zbiorowe – prawo i praktyka” z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciecha Węgrzyna.
Podczas spotkania dyskutowano o dotychczasowych doświadczeniach związanych ze składaniem i rozpatrywaniem pozwów zbiorowych po wejściu ustawy w życie w połowie 2010 r. oraz kierunkach nowelizacji ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
W państwach członkowskich UE powszechnie podkreśla się korzyści płynące z wprowadzenia instytucji postępowania grupowego, które obejmują poprawienie funkcjonowania wspólnego rynku (przez podniesienie bezpieczeństwa prawnego nabywcy – konsumenta), rozszerzenie zakresu dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
Celem wprowadzenia postępowania grupowego do polskiego prawa było:
- Stworzenie możliwości rozstrzygnięcia wielu podobnych spraw różnych podmiotów w jednym postępowaniu.
- Ułatwienie dostępu obywatelom do sądu w sytuacjach, w których dochodzenie roszczenia w takim postępowaniu jest korzystniejsze dla nich niż indywidualne występowanie z własnym roszczeniem (np. w przypadku dochodzenia bardzo małych kwotowo roszczeń od jednego sprawcy szkody).
- Zwiększenie efektywności ochrony sądowej.
- Odciążenie sądów od rozpatrywania wielu podobnych spraw różnych podmiotów oraz zmniejszenie kosztów postępowania (np. wspólne postępowanie dowodowe).
- Ekonomia wymiaru sprawiedliwości.
- Zmniejszenie kosztów postępowania.
- Ujednolicenie rozstrzygnięć w podobnych sprawach.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości