Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Polska w czołówce krajów przeciwdziałających przemocy wobec dzieci według raportu ONZ
Polska została doceniona w oficjalnym raporcie Global Initiative to End All Corporal Punishment of Children powstałym na podstawie ogólnoświatowego badania nt. przemocy wobec dzieci przeprowadzonego przez Sekretarza Generalnego ONZ. Nasz kraj wymieniony jest w raporcie - obok Szwecji, Austrii, Niemiec, Finlandii, Holandii - jako przykład dobrej praktyki, za wprowadzenie w 2010 roku w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie całkowitego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci.
Zgodnie bowiem z treścią art. 96 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych.
Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje wiele działań na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, m.in. poprzez zmiany w ustawodawstwie, działania organizacyjne, kampanie uświadamiające, materiały edukacyjne, etc., o czym można się przekonać odwiedzając dedykowane zakładki na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/przeciwdzialanie-przemocy-w-rodzinie/ oraz http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/przeciwdzialanie-przemocy-wobec-dzieci/.
Kolejnym przykładem działań legislacyjnych jest także zasadnicza zmiana w Kodeksie postępowania karnego w postaci sposobu przesłuchania dzieci - pokrzywdzonych przestępstwem oraz dzieci - świadków przestępstwa w toku postępowania karnego. Dzieci pokrzywdzone przestępstwami seksualnymi, a także z użyciem przemocy lub groźby jej użycia już dzisiaj przesłuchiwane są wyłącznie raz, przez sędziego z udziałem biegłego psychologa, bez obecności innych osób, w przyjaznych warunkach. Kolejne wprowadzane zmiany będą dotyczyć poszerzenia grupy osób przesłuchiwanych w taki sposób, szczegółowego określenia zasad przystąpienia do przesłuchania oraz warunków technicznych, jakie spełniać mają pomieszczenia do przesłuchiwania takich osób, w tym urządzeń do nagrywania i zapisu przesłuchania.
Podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i inne resorty, działania mają na celu wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą, a także wypracowanie wysokich standardów pomocy i sposobów najbardziej delikatnego postępowania z tą wrażliwą grupą pokrzywdzonych w toku postępowania. Celem nadrzędnym jest dobro dziecka, zwłaszcza pokrzywdzonego przestępstwem i należy czynić wszystko, aby dzieci mogły przejść bez szwanku przez trudny etap postępowania karnego. Wprowadzane przepisy i regulacje mają taki właśnie cel, a także służą wzmocnieniu wrażliwości służb i organów, mających bezpośredni kontakt z dziećmi.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości