Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Informacja
W związku z informacjami przedstawionymi przez Prokuratora Generalnego w sprawie braku konsultacji w trakcie prac nad projektem ustawy – prawo o prokuraturze, Minister Sprawiedliwości stwierdza, że twierdzenie to jest pozbawione podstaw.
Projekt ustawy został formalnie przekazany Prokuratorowi Generalnemu w kolejnych jego wersjach, uwzględniających wcześniej zgłaszane uwagi, sześciokrotnie (8.8.2012, 31.10.2012, 29.11.2012, 8.1.2013, 10.4.2013, 1.8.2013). W tym czasie odbyły się też kilkukrotnie spotkania konsultacyjne z przedstawicielami prokuratur rejonowych, okręgowych, apelacyjnych i samej Prokuratury Generalnej. Ostatnia wersja dokumentu, która została formalnie przedstawiona Prokuratorowi Generalnemu stała się przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów po tym, jak wprowadzono do niego kilka korekt, które miały na celu usunięcie sygnalizowanych rozbieżności przed posiedzeniem Komitetu. Wszystkie te zmiany zostały uwidocznione na stronie BIP Rządowego Centrum Legislacji. Przygotowanie projektu ustawy według wszelkich standardów w stanowieniu prawa zakłada, że dopóki zmiany w projekcie przekazanym poprzednio do konsultacji nie zmieniają założeń systemowych lub kluczowych rozwiązań instytucjonalnych, istnieje możliwość podejmowania decyzji o jego treści przez organ Rady Ministrów bez kolejnego zasięgania opinii. W trakcie przygotowania projektu ustawy prawa o prokuraturze Ministrowi Sprawiedliwości nie można zarzucić braku determinacji do nawiązania i utrzymania dialogu z przedstawicielami Prokuratora Generalnego.
W październiku 2013 roku Prokurator Generalny przedstawił Prezesowi Rady Ministrów swoje propozycje poprawek do projektu ustawy, nie zgłaszając dodatkowych uwag. Propozycje te ostatecznie odrzucił Komitet Stały Rady Ministrów i rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie projektu w wersji przedstawionej przez Ministra Sprawiedliwości. Obecnie trwają prace komisji prawniczej przygotowującej projekt do decyzji Rady Ministrów, w których bierze udział przedstawiciel Prokuratora Generalnego.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości