Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

O mediacji z koordynatorami i mediatorami – spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości
Uczestnicy spotkania

O mediacji z koordynatorami i mediatorami – spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości

2013-12-05

Podsumowanie Tygodnia Mediacji, omówienie przykładowych dobrych praktyk wykorzystanych w trakcie jego realizacji, a także dyskusja na temat współpracy pomiędzy mediatorami i koordynatorami na poziomie lokalnym – to tylko niektóre punkty spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Sprawiedliwości w dniu 5 grudnia 2013 r.

Udział wzięli w nim koordynatorzy ds. mediacji sądów powszechnych, koordynatorzy ds. mediacji prokuratur apelacyjnych, członkowie Społecznej Rady ds. ADR przy Ministrze Sprawiedliwości, przedstawiciele partnerów – współorganizatorów Tygodnia Mediacji oraz przedstawiciele organizacji mediatorów. Uczestników przywitała Anna Andrzejewska – Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny.

W trakcie spotkania podsumowane zostały działania lokalne podjęte w ramach tegorocznego Tygodnia Mediacji, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w dniach 14-19 października 2013 r.  Magdalena Bellwon z Gdańska zrelacjonowała debatę oksfordzką, która w ramach Tygodnia odbyła się w gdańskim sądzie okręgowym, a mediator Agnieszka Myszkowska opowiadała o  „Pikniku u Mediatora”, zorganizowanym w Stargardzie Szczecińskim.

Część dyskusji poświęcono także najnowszemu programowi „Mediacja – to nic nie kosztuje”, realizowanemu przez Sąd Okręgowy w Opolu. Jego szczegóły i założenia przedstawiła Anna Korwin-Piotrowska, wiceprezes opolskiego sądu okręgowego.

- Jedną z głównych barier w wykorzystaniu mediacji w rozwiązywaniu sporów rodzinnych w Polsce jest konieczność ponoszenia przez uczestników postępowania wydatków na wynagrodzenie mediatora, nawet w tych sprawach w których strony korzystają ze zwolnienia z kosztów sądowych. – W ramach naszej kampanii zlikwidujemy tę przeszkodę. To sąd sfinansuje mediację w sprawach rodzinnych, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, o ile strony skorzystają z możliwości skierowania sprawy do mediacji – zapewniła sędzia Anna Korwin-Piotrowska. Program prowadzony będzie przez sześć miesięcy – od 1 grudnia 2013 r. do 31 maja 2014 r.

Skuteczna komunikacja interpersonalna jako istotny element rozwiązywania sporów – to kolejny  poruszony w trakcie spotkania temat. Tej kwestii swoje wystąpienie poświęciła mediator Arleta Suchorska.

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwa Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych