Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
XVIII Konferencja Rady Europy dla Dyrektorów Administracji Więziennych (Bruksela, 27-29 listopada 2013 r.)
„Jak zarządzać egzekucją sankcji karnych?” – to temat tegorocznej 18. Konferencji Rady Europy dla Dyrektorów Administracji Więziennych z udziałem Dyrektorów Służb Probacji.
Polskiej delegacji przewodniczy odpowiedzialny za więziennictwo Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Stanisław Chmielewski.
Konferencja organizowana jest przez Radę Europy we współpracy z Belgijską Służbą Więzienną oraz Belgijskimi Krajowymi Służbami Publicznymi ds. Wymiaru Sprawiedliwości. Skierowana jest do Dyrektorów Generalnych służb więziennych z 47 państw będących członkami Rady Europy.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni także dyrektorzy europejskich służb kuratorskich, sędziowie i prokuratorzy z Europy, obserwatorzy Rady Europy przy Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Europejskiej Organizacji ds. Więziennictwa i Probacji oraz Europejskiej Organizacji ds. Probacji.
Podczas Konferencji dyskutowano o tym, w jaki sposób zarządzać wykonywaniem orzeczeń karnych i sankcji pozawięziennych.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski wziął udział w pierwszej dyskusji panelowej, w której wystąpili m.in. dyrektorzy służby więziennej z Irlandii, Niemiec, a także przedstawiciele nauki. Głównym punktem dyskusji była krótkoterminowa kara pozbawienia wolności, kary wolnościowe oraz możliwości efektywnego wykorzystywania tych środków.
Konferencja przebiegała w trzech równoległych sekcjach: (nad)używanie więzienia, złożoność zarządzania więziennictwem i probacją, warunki i przygotowanie do zwolnienia z więzienia oraz rola i relacja więzienia, służb probacji w tworzeniu i realizacji zindywidualizowanych orzeczeń.
W kontekście tych problemów uczestnicy wzięli udział w debatach dotyczących wykonywania krótkoterminowej kary pozbawienia wolności. Dyskutowali o tym, jak najlepiej korzystać z takiego typu środków oraz jak skutecznie radzić sobie z większą liczbą przestępców w społeczności. Szczególna uwaga została zwrócona na zagadnienie: jak praktyka sądowa może mieć wpływ na zmniejszenie populacji więźniów?
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości