Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Plakat konferencji

„Prawne ramy pamięci. Sprawiedliwość okresu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej” – międzynarodowa konferencja z udziałem Podsekretarza Stanu

2013-11-27

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj udział w trzydniowej (27-29 listopada 2013 r.) międzynarodowej konferencji „Prawne ramy pamięci. Sprawiedliwość okresu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej”. Organizatorem odbywającego się w Warszawie spotkania jest Europejska Sieć Pamięć i Solidarność w ramach wieloletniego projektu ESPS „Genealogie Pamięci w Europie Środkowej i Wschodniej”.

Celem konferencji jest porównanie doświadczeń krajów byłego bloku wschodniego oraz omówienie roli pamięci społecznej w procesach stanowienia prawa.

- Z punktu widzenia wspólnych doświadczeń okresu transformacji istotnym wydaje się zaprezentowanie i przedyskutowanie szerokiej gamy instrumentów polityczno-prawnych typowych dla wymiaru sprawiedliwości , wprowadzonych w Polsce i w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku – mówił w trakcie swojego wystąpienia wiceminister Wojciech Węgrzyn.

Zaznaczył, jak ważne jest, aby ludzie młodzi mieli świadomość zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy reżimów totalitarnych. - To, że nasza rola jest w tym zakresie szczególna, nie ulega wątpliwości, dlatego powinniśmy inspirować i podejmować działania, mające na celu dotarcie do pokolenia młodych, którzy już niedługo będą odpowiedzialni za kształtowanie losów naszego regionu, kontynentu i świata – powiedział.

Paneliści podczas konferencji będą poruszać tematy:

  • Sprawiedliwość okresu transformacji – jak jest rozumiana i realizowana w różnych krajach postkomunistycznych;
  • Jak regulacje prawne dotyczące własności i ich realizacja kształtują pamięć o przeszłości;
  • W jaki sposób rozliczani (lub nierozliczani) są sprawcy zbrodni komunistycznych;
  • Rola archiwów z dokumentami komunistycznych służb w kształtowaniu polityki i pamięci historycznej;
  • Działania społeczeństwa obywatelskiego, jako narzędzia w wymierzaniu sprawiedliwości;
  • Rola sądownictwa w edukacji historycznej.

 

„Genealogie Pamięci”, to rozpoczęty w 2011 roku wieloletni projekt Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, w tym roku realizowany wspólnie z Collegium Civitas i Uniwersytetem Warszawskim. Celem programu jest przede wszystkim popularyzowanie zagadnień związanych z pamięcią społeczną, z różnymi sposobami pamiętania XX wieku w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych