Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń na X Krajowym Zjeździe Radców Prawnych
2013-11-08
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń wziął dzisiaj udział w X Krajowym Zjeździe Radców Prawnych.
- Chciałbym bardzo podziękować całemu środowisku radców prawnych za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie i dbałość o wysoki poziom świadczonych usług – powiedział Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń. Zauważył również, że zmiany zachodzące stale w systemie prawnym i społeczno - gospodarczym oraz rozwój technologiczny prowadzić muszą również do przeobrażeń w obrębie samego samorządu radcowskiego. Ustawicznie, bowiem stawiane są przed nim nowe cele i wyzwania.
Kwestia dodatkowych szkoleń czy samokształcenia się radców prawnych jest szczególnie ważna w kontekście postulatów stopniowego rozszerzania ustawowych kompetencji radców prawnych. Przykładem ich realizacji jest uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania karnego nadająca radcom uprawnienie do występowania w roli obrońców w sprawach karnych.
- Pragnę zaznaczyć, iż zagadnienie poszerzenia kompetencji radców prawnych oceniam, jako niezwykle doniosłe nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla całego społeczeństwa – podkreślił Jerzy Kozdroń.
Sekretarz Stanu zaznaczył, iż ta, długo oczekiwana przez środowisko radcowskie zmiana jest jednocześnie istotnym wyzwaniem dla samorządu. Tak przełomowe rozwiązanie wymaga właściwego dostosowania do nowych okoliczności. Dlatego niebagatelne znaczenie w tym przypadku ma odpowiednio wydłużone vacatio legis, które pozwoli radcom prawnym na należyte przygotowanie się do nowej roli.
Wyzwaniu temu sprostać musi również proces kształcenia przyszłych radców prawnych. Program aplikacji radcowskiej powinien uwzględniać zmieniające się potrzeby rynku usług prawniczych, zarówno krajowych jak i transgranicznych. W interesie społeczeństwa leży, bowiem stałe podnoszenie poziomu kształcenia prawników, a w konsekwencji, jakości udzielanych przez nich porad prawnych. Jednym z istotnych przykładów działań dostosowujących szkolenie aplikanckie do aktualnych oczekiwań rynkowych jest zmiana zasad przeprowadzaniaegzaminów zawodowych. Należy ją ocenić pozytywnie, bowiem w nowej formule sprawdzana jest przede wszystkim wiedza praktyczna kandydata oraz jego przygotowanie do samodzielnego wykonywania zawodu.
Sekretarz Stanu przypomniał o wspólnej inicjatywie z Ministerstwem Sprawiedliwości w zakresie lekcji prawa. - Godny podkreślenia i uznania jest również udział radców prawnych w programie edukacji prawnej młodzieży ponadgimnazjalnej - powiedział.
Polega on na organizowaniu w zainteresowanych szkołach, lekcji - wykładów z zakresu prawa. Jego celem jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej młodzieży, zapoznanie jej z zasadami porządku prawnego i przekazanie praktycznej wiedzy prawniczej. Edukacja taka zapobiega też wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu. Sprawne działanie programu edukacji prawnej młodzieży jest jednym z priorytetów resortu, dlatego mam nadzieję, iż nasze stałe wspólne działanie w tym zakresie przyniesie społeczeństwu dalsze korzyści.
- Pragnę podkreślić stałą gotowość Ministerstwa Sprawiedliwości do wspólnego opracowywania rozwiązań mających na celu dostosowanie zawodu radcy prawnego do zmieniających się wyzwań – dodał na zakończenie Sekretarz Stanu Jerzy Kozdroń.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości