Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Podsekretarz Stanu na posiedzeniu Krajowej Rady Kuratorów
- Ministerstwo Sprawiedliwości zawsze doceniało Państwa zaangażowanie w rozwiązywanie bieżących problemów kurateli sądowej oraz w podejmowanie działań na rzecz podnoszenia przez kuratorów ich kwalifikacji zawodowych i wykonywanej przez nich pracy – powiedział dzisiaj Podsekretarz Stanu Stanisław Chmielewski w trakcie spotkania z Krajową Radą Kuratorów.
Kuratorska służba sądowa zorganizowana przy sądach rejonowych w zespołach kuratorskich i oparta na modelu zawodowo – społecznym, stanowi obecnie jedyną służbę probacyjną w Polsce. Licząca sobie 5209 kuratorów zawodowych podzielonych na pion kurateli dla dorosłych w liczbie 3117 funkcjonariuszy oraz pion kurateli rodzinnej liczącej 2002 kuratorów wykonuje szeroko rozumiane zadania o charakterze wychowawczo – resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kuratorów zawodowych w wykonywaniu ustawowych zadań wspomaga aktualnie 29 346 kuratorów społecznych, na których w znacznym stopniu spoczywa ciężar realizacji powierzonych im obowiązków.
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało i wdrożyło w bieżącym roku bardzo ważny dla wykonywania orzeczeń karnych akt prawny w postaci rozporządzenia z dnia 26 lutego 2013 r. w sprawie sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych.
- Wprowadzone w życie 26 marca 2013 r. rozporządzenie całościowo regulujące kwestie związane z dozorem oraz wykonywaniem przez kuratorów innych obowiązków i uprawnień wynikających z przepisów Kodeksu karnego wykonawczego przynosi pozytywne efekty w postaci racjonalizacji pracy i poprawy efektywności – powiedział w trakcie posiedzenia wiceminister Stanisław Chmielewski.
Podsekretarz Stanu zaznaczył, że nowe regulacje prawne wpisują się w realizowany przez resort sprawiedliwości szeroko zakrojony program propagowania kar nieizolacyjnych oraz środków probacyjnych w praktyce orzeczniczej sądów. Wyrazem tego są także prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego koncentrujące się wokół ograniczenia warunkowych zawieszeń przez sądy kary pozbawienia wolności i poszerzenia możliwości stosowania kar alternatywnych: grzywny samoistnej oraz kary ograniczenia wolności.
Wszystkie projektowane, a także przyjęte zmiany obowiązujących przepisów gruntownie zmieniają dotychczasowe instytucje zarówno materialnego prawa karnego jak i procesu karnego, a także karnego prawa wykonawczego i wymagać będą w najbliższych miesiącach przygotowania szeregu projektów aktów wykonawczych. - Nowy model procesu karnego oraz zmiany w zakresie instytucji materialnoprawnych skutkują również koniecznością unowocześnienia ustroju i zasad funkcjonowania kuratorskiej służby sądowej, jako głównej służby probacyjnej w kraju – zaznaczył wiceminister Stanisław Chmielewski.
Zracjonalizowanie zarządzania przez Ministra Sprawiedliwości korpusem kuratorów sądowych oraz precyzyjne określenie zakresu ich zadań, jako konsekwencja odpowiedzialności Ministra za kreowanie i realizowanie polityki karnej państwa w obszarze wykonywania orzeczeń oraz przyjęcie zasady zwierzchniego nadzoru Ministra nad funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej ma na celu czytelne określenie reguł podległości służbowej oraz wyposażenie wymienionych podmiotów w narzędzia do sprawowania rzeczywistego nadzoru nad podległymi kuratorami sądowymi. - Te i inne proponowane zmiany ujęte w przygotowanym przez resort projekcie zmiany ustawy o kuratorach sądowych przyczynią się do poprawy efektywności pracy kurateli sądowej w Polsce – podkreślił Podsekretarz Stanu Stanisław Chmielewski.