Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

P8010088.JPG

V Kongres Prawa Upadłościowego INSO 2013

2013-11-06

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął dzisiaj udział w V Polskim Kongresie Prawa Upadłościowego i Naprawczego INSO 2013. Spotkanie, które odbyło się w Warszawie zostało zorganizowane przez Instytut Allerhanda.

Podczas Kongresu wiceminister podzielił się z uczestnikami kilkoma refleksjami dotyczącymi zmian w prawie upadłościowym.

- Z perspektywy prac rządu, dobiegający końca rok 2013, to czas intensywnej dyskusji nad przyjęciem kierunków zmian w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym – mówił w trakcie swojego wystąpienia Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

Zaznaczył również, że obecnie ma miejsce szeroka debata koordynowana przez Ministerstwo Finansów i Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dotycząca tzw. uporządkowanej upadłości instytucji finansowych. Trwają również zaawansowane prace nad przygotowaniem szerokiej nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego oraz nad przygotowaniem nowej ustawy - Prawa restrukturyzacyjnego.

W tym projekcie prowadzonym przez dwa resorty: sprawiedliwości i gospodarki, bardzo mocny nacisk kładziony jest na elementy restrukturyzacyjne i korekty legislacyjne mające na celu usprawnienie zarówno samych procedur sądowych, jak i ułatwienie oraz uefektywnienie spieniężania majątku upadłego przez syndyka. Prawo upadłościowe ma być przede wszystkim procedurą ekonomiczną. Likwidacja przedsiębiorstwa, oznacza, bowiem likwidację miejsc pracy, potencjału i kapitału tak materialnego i umysłowego – innowacyjności i kreatywności - oznacza także likwidację wpływów z tytułu podatków i składek. - Chcemy, w celu zachowania tych ekonomicznych wartości, dostarczyć przedsiębiorcom narzędzi i możliwości szerszego porozumiewania się z wierzycielami na wcześniejszym niż niewypłacalność etapie – mówił w trakcie spotkania wiceminister Wojciech Węgrzyn. Zakładamy też maksymalne usprawnienie procesu likwidacji majątku tam gdzie jest to konieczną ostatecznością – zakończył.

V Polski Kongres Prawa Upadłościowego INSO 2013, to znaczące wydarzenie wpisujące się w cykl corocznych kongresów, poświęconych różnorodnym aspektom prawa upadłościowego i naprawczego.

W tegorocznej edycji Kongresu zostaną poruszone m.in. zagadnienia istotnych czynników dla udanej restrukturyzacji; prawa pracy w postępowaniu upadłościowym i naprawczym, analizowanego z perspektywy pracownika i pracodawcy, w szczególności wpływu zjawiska upadłości na poziom zatrudnienia w Polsce oraz zachowania miejsc pracy, jako celu postępowania upadłościowego. Ponadto omówione zostaną zagadnienia prawa podatkowego w postępowaniu upadłościowym i naprawczym, ze szczególnym uwzględnieniem problemu rozstrzygania kolizji norm prawa upadłościowego i naprawczego z normami prawa podatkowego.

Uczestnicy tegorocznej edycji Kongresu będą mieli również możliwość rozważenia i skomentowania zagadnień dotyczących aktualnych kierunków zmian w międzynarodowym prawie upadłościowym.

 
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji            
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

lista aktualności archiwalnych