Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sesja Komitetu ONZ Przeciwko Torturom
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął udział w 51. Sesji Komitetu ONZ Przeciwko Torturom.
Podczas posiedzenia Komitetu wiceminister sprawiedliwości przedstawił V i VI Sprawozdanie okresowe Rządu Rzeczypospolitej Polskiej z realizacji postanowień Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.
- Pozwolę sobie zaprezentować kilka przykładów konkretnych działań ukazujących dalszą ewolucję w dziedzinie ochrony praw człowieka w Polsce – mówił w trakcie prezentacji raportu Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.
W kontekście wzmocnienia ochrony przed torturami, warto wspomnieć o podpisaniu przez Polskę w dniu 25 czerwca 2013 r. Międzynarodowej konwencji w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem. - Jesteśmy również na ostatnim etapie procedury ratyfikacyjnej w odniesieniu do II Protokołu Fakultatywnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, a także Protokołu nr 13 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z 1950 r. znoszących karę śmierci w każdych okolicznościach – zaznaczył wiceminister. Tym samym wkrótce zrealizujemy zalecenia kierowane do Polski w związku z poddaniem jej Pierwszemu i Drugiemu Powszechnemu Przeglądowi Okresowemu Rady Praw Człowieka ONZ, a także zalecenie Komitetu Praw Człowieka ONZ zawarte w jego uwagach końcowych z 2010 r.
Odnosząc się bezpośrednio do problematyki Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur, wiceminister Wojciech Węgrzyn przypomniał, że w 2005 r. Polska ratyfikowała protokół dodatkowy do niej (OP-CAT). Na skutek jego implementacji utworzono instytucję Krajowego Mechanizmu Prewencji. Funkcję tę wykonuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Opinie zgłaszane przez Krajowy Mechanizm Prewencji (KMP) i raporty z działalności są gruntownie analizowane. Przywołać tu można przykład zmiany ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zgodnie z rekomendacjami KMP dostosowuje ona obowiązujące prawo do orzecznictwa Trybunatu Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a w konsekwencji regulacji i zaleceń prawnomiędzynarodowych służących podwyższeniu gwarancji procesowych zarówno na etapie postępowania rozpoznawczego, jak i postępowania wykonawczego.
Kolejne działania legislacyjne związane z realizacją zobowiązań międzynarodowych z zakresu zapobiegania handlu ludźmi pozwoliły na wprowadzenie w 2010 r. do Kodeksu karnego definicji tego pojęcia, wzorowanej na Protokole Dodatkowym do Konwencji przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej z Palermo. Penalizacją objęto również etap przygotowań do popełnienia przestępstwa handlu ludźmi. Wprowadzono do Kodeksu karnego również definicję niewolnictwa.
W okresie od poprzedniego – IV Sprawozdania Okresowego w Polsce nastąpił zauważalny spadek liczby tymczasowych aresztowań. Zmalała nie tylko liczba wniosków prokuratorów o zastosowanie tymczasowego aresztowania, ale i sama liczba osób, wobec, których ten środek zastosowano w sądzie. Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat liczba aresztowań na etapie postępowania przygotowawczego spadła o ponad 15 tysięcy, tj. aż o 45 %. Co więcej, tendencja ta nadal się utrzymuje. Wynika z tego, że obecnie organy wymiaru sprawiedliwości sięgają obecnie po ten najsurowszy środek zapobiegawczy tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.
Ponadto wiceminister Wojciech Węgrzyn poinformował Komitet o dostosowaniu ustawodawstwa krajowego do najlepszych standardów międzynarodowych poprzez wprowadzenie przez Polskę, w tym roku, do Kodeksu postępowania karnego jeszcze ostrzejszych kryteriów stosowania tymczasowego aresztowania.
Poprawa dotyczy sytuacji nie tylko osób tymczasowo aresztowanych, ale także skazanych. W wyniku podejmowanych działań legislacyjnych i czynionych na bieżąco inwestycji, zaludnienie więzień udało się ustabilizować, tak, że obecnie w skali kraju wynosi ono 97,2% pojemności. Na taki stan rzeczy wpłynęło wiele czynników, w tym rozszerzenie możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, a więc poza zakładem karnym, przy jednoczesnej kontroli pobytu w wyznaczonych przez sąd miejscach i czasie. Instytucję tę wprowadzono już w roku 2009, jako rozwiązanie tymczasowe. W tym roku zdecydowano włączyć ją na stałe do polskiego porządku prawnego.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn przypomniał, że w 2010 r. uchwalono nową ustawę o Służbie Więziennej. Stanowi ona o obowiązku działania z pełnym poszanowaniem praw osadzonych i w sposób gwarantujący ich humanitarne traktowanie. Formacja ta ma niemały wkład w ugruntowywaniu w Polsce wysokich standardów ochrony praw więźniów w Polsce. Miarą jej wysokiego profesjonalizmu i poszanowania dla praw człowieka jest przyznanie Służbie Więziennej „Kryształowej Wagi Sprawiedliwości” w roku 2009 r. Nagroda ta przyznawana jest łącznie przez Radę Europy i Komisję Europejską za innowacyjne i skuteczne metody działania w zakresie polityki karnej.
- Z kolei w 2010 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości utworzono Departament Praw Człowieka, przekształcony następnie w Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka, aby zapewnić efektywniejsze wykonywanie zadań związanych z przestrzeganiem praw człowieka w obrębie wymiaru sprawiedliwości – zakończył Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości